|
Riksdagens skrivelser till regeringen – åtgärder under 2021
Till konstitutionsutskottet
Konstitutionsutskottet har beslutat att ge övriga utskott möjlighet att yttra sig över regeringens skrivelse 2021/22:75 Riksdagens skrivelser till regeringen – åtgärder under 2021 och eventuella följdmotioner. I skrivelsen lämnar regeringen en redovisning av vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av de riksdagsskrivelser som överlämnats till regeringen. Inga motioner har väckts med anledning av skrivelsen. I detta yttrande redovisar näringsutskottet sina överväganden i fråga om behandlingen av de riksdagsskrivelser som gäller utskottets beredningsområde. Utskottet har i sak inget att invända mot regeringens redovisning.
I yttrandet finns en avvikande mening (M, SD, C).
Utskottets överväganden
Riksdagens skrivelser till regeringen – åtgärder under
2021
Skrivelsen
I skrivelsen Riksdagens skrivelser till regeringen – åtgärder under 2021 (skr. 2021/22:75) lämnar regeringen en redovisning av vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av de riksdagsskrivelser som överlämnats till regeringen. Redovisningen omfattar huvudsakligen åtgärder under tiden den 1 januari–31 december 2021. Inom näringsutskottets beredningsområde finns totalt 45 riksdagsskrivelser redovisade, varav 21 anges som slutbehandlade och resterande 24 som inte slutbehandlade. Av de 45 riksdagsskrivelserna innehåller 24 totalt 30 tillkännagivanden. Regeringen bedömer i skrivelsen att 8 av dessa tillkännagivanden är att anse som slutbehandlade.
Inledning
Utskottets ställningstagande redovisas under följande rubriker:
– Tillkännagivandet om en översyn av de regionala strukturfondspartnerskapen
– Övrigt om riksdagens skrivelser till regeringen.
Tillkännagivandet om en översyn av de regionala strukturfondspartnerskapen
I skrivelsen redovisar regeringen riksdagens tillkännagivande om att regeringen omgående bör tillsätta en utredning i syfte att göra en bredare översyn av systemet med regionala strukturfondspartnerskap (bet. 2020/21:NU12 s. 11) som slutbehandlat. Som motivering anförs att regeringen den 3 november 2021 beslutade att tillsätta utredningen En ändamålsenlig och effektiv hantering av EU-medel (dir. 2021:109). I utredningens uppdrag ingår att utreda alternativ till systemet med regionala strukturfondspartnerskap. Utredaren ska bl.a. kartlägga de offentliga myndigheter och andra aktörer som förvaltar, hanterar eller granskar EU-medel och aktörernas uppdrag och ansvarsfördelning samt bedöma den samlade organisationens ändamålsenlighet och effektivitet, lämna förslag till en organisatorisk struktur och ansvarsfördelning som möjliggör en mer ändamålsenlig, effektiv och rättssäker förvaltning av EU-medel, som samtidigt lever upp till de krav som ställs av EU, föreslå hur en ny förvaltning och hantering av EU-medel kan införas stegvis under EU:s innevarande programperiod 2021–2027 och vara helt genomförd inför nästa programperiod och lämna nödvändiga författningsförslag. Uppdraget ska redovisas senast den 1 december 2023. Regeringen beslutade den 27 januari 2022 att skriva av ärendet i den här aktuella punkten.
Utskottet vill påminna om att utskottet i betänkandet Riksrevisionens rapport om regionala strukturfondspartnerskap (bet. 2020/21:NU12, rskr. 2020/21:173) anfört följande i sitt ställningstagande:
Utskottet anser att riksdagen bör uppmana regeringen att omgående tillsätta en sådan utredning i enlighet med Riksrevisionens rekommendationer. Inom ramen för översynen bör regeringen även utreda en samlad förvaltning av strukturfonderna på en myndighet. Det skulle kunna leda till en resursbesparing av nationell administration av fonderna och torde innebära en förenkling för de aktörer som ska ansöka om finansiering. En enhetlighet i programstrukturen hos socialfonden och regionalfonden menar utskottet är att föredra. Vidare bör en målbild i en översyn av statens förvaltning av strukturfonderna synkroniseras med de regionala utvecklingsstrategierna. Riksdagen bör därmed uppmana regeringen att göra en bredare översyn av de regionala strukturfondspartnerskapen i enlighet med det som utskottet har anfört.
Utskottet kan konstatera att regeringen, i enlighet med riksdagens tillkännagivande, tillsatte en utredning med syftet att göra en bredare översyn av systemet med regionala strukturfondspartnerskap. Utskottet anser därmed att tillkännagivandet är tillgodosett och slutbehandlat.
Som redovisats uppger regeringen i skrivelsen att åtta av de tillkännagivanden som riksdagen har fattat beslut om med anledning av utskottets förslag är slutbehandlade. Utskottet noterar de åtgärder som regeringen vidtagit med anledning av riksdagens tillkännagivanden. Vidare kan utskottet konstatera att flertalet av de tillkännagivanden som redovisas som slutbehandlade i skrivelsen redan har redovisats som slutbehandlade av regeringen vid tidigare tillfällen. När det gäller tillkännagivandet om solnedgångsklausuler (bet. 2019/20:NU16 s.32, rskr. 2019/20:287) vill dock utskottet tydliggöra följande. Regeringen anger i skrivelsen att den i skrivelsen En förenklingspolitik för stärkt konkurrenskraft, tillväxt och innovationsförmåga (skr. 2021/22:3 s. 30 f.) bedömde att riksdagens tillkännagivande var slutbehandlat i den del det rör solnedgångsklausuler. Utskottet delade dock inte regeringens bedömning att tillkännagivandet var slutbehandlat och föreslog att riksdagen skulle rikta ett förnyat tillkännagivande om solnedgångsklausuler till regeringen. Riksdagen beslutade i enlighet med utskottets förslag (bet. 2021/22:NU16, rskr. 2021/22:191).
Vidare anger regeringen i skrivelsen att 22 av de tillkännagivanden som riksdagen har fattat beslut om med anledning av utskottets förslag är under fortsatt beredning. Utskottet vill här åter påminna om betydelsen av att regeringen behandlar riksdagens skrivelser med den skyndsamhet som krävs och gör ansträngningar för att undvika onödig tidsåtgång när det gäller att behandla riksdagens tillkännagivanden. Utskottet noterar att riksdagen fattade beslut om det äldsta, ännu inte slutbehandlade, tillkännagivandet inom utskottets beredningsområde våren 2018. Utskottet förutsätter att regeringen fortsätter arbetet med att bereda samtliga ännu inte slutbehandlade tillkännagivanden med den skyndsamhet som krävs.
Avslutningsvis noterar utskottet att riksdagens skrivelse 2021/22:87 (bet. 2021/22:NU10) som redovisas som nummer 66 under Näringsdepartementet redovisas korrekt på s. 351–352 som inte slutbehandlad. I registret på s. 475 anges det dock felaktigt att skrivelsen överlämnats till regeringen med anledning av betänkande 2021/22:NU2 och att den är slutbehandlad.
Stockholm den 28 april 2022
På näringsutskottets vägnar
Jennie Nilsson
Följande ledamöter har deltagit i beslutet: Jennie Nilsson (S), Mattias Jonsson (S), Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M), Mattias Bäckström Johansson (SD), Helena Lindahl (C), Birger Lahti (V), Mathias Tegnér (S), Camilla Brodin (KD), Åsa Eriksson (S), Arman Teimouri (L), Eric Palmqvist (SD), Anders Frimert (S), Elisabeth Björnsdotter Rahm (M), Josef Fransson (SD), Rickard Nordin (C), Lorentz Tovatt (MP) och Hanif Bali (M).
Avvikande mening
Tillkännagivandet om en översyn av de regionala strukturfondspartnerskapen (M, SD, C) |
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M), Mattias Bäckström Johansson (SD), Helena Lindahl (C), Eric Palmqvist (SD), Elisabeth Björnsdotter Rahm (M), Josef Fransson (SD), Rickard Nordin (C) och Hanif Bali (M) anför:
Vi konstaterar att regeringen i skrivelsen redovisar riksdagens tillkännagivande om att den omgående bör tillsätta en utredning i syfte att göra en bredare översyn av systemet med regionala strukturfondspartnerskap (bet. 2020/21:NU12 s. 11) som slutbehandlat. Vi noterar vidare att regeringen den 3 november 2021 beslutade att tillsätta utredningen En ändamålsenlig och effektiv hantering av EU-medel (dir. 2021:109) för att bl.a. utreda alternativ till systemet med regionala strukturfondspartnerskap och som ska slutredovisas senast den 1 december 2023. Med anledning av den tillsatta utredningen beslutade regeringen den 27 januari 2022 att skriva av ärendet i den aktuella punkten. Vi anser dock att regeringen bör invänta slutredovisningen av utredningen innan den avskriver ärendet. Således anser vi inte att tillkännagivandet är att betrakta som tillgodosett och därmed heller inte kan anses vara slutbehandlat.