Socialförsäkringsutskottets yttrande

1983/84:2 y

över proposition 1983/84:46 om arbete i ungdomslag hos offentliga arbetsgivare jämte motioner

Till arbetsmarknadsutskottet

Genom beslut den 8 november 1983 har arbetsmarknadsutskottet berett socialförsäkringsutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 1983/84:46 om arbete i ungdomslag hos offentliga arbetsgivare jämte eventuella motioner väckta med anledning av propositionen.

Socialförsäkringsutskottet begränsar sitt yttrande till de förslag i proposi­tionen som direkt berör utskottets ämnesområde. Utskottet yttrar sig dessutom över den med anledning av propositionen väckta motionen 1983/84:160 av Jan-Erik Wikström m. fl. (fp). I detta sammanhang tar utskottet också upp den med anledning av proposition 1983/84:26 om särskilda sysselsättningsåtgärder för budgetåret 1983/84 väckta och till utskottet remitterade motionen 1983/84:34 av Jan-Erik Wikström m. fl. (fp) såvitt avser yrkande 6 och yrkande 7 i viss del.

Socialförsäkringsutskottet får anföra följande.

I proposition 1983/84:26 om särskilda sysselsättningsåtgärder för budget­året 1983/84 förutskickade regeringen förslag om inrättande av s. k. ung­domslag hos offentliga arbetsgivare i syfte att skapa arbete för arbetslösa 18-och 19-åringar. Förslaget har därefter följts upp i proposition 1983/84:46 om arbete i ungdomslag hos offentliga arbetsgivare. Enligt propositionen skall ungdomslag kunna finnas hos bl. a. statliga verk och myndigheter, kommu­ner och landstingskommuner. Kommunerna får ytterst en skyldighet att tillhandahålla arbete i ungdomslag. Till verksamheten lämnas statsbidrag. Den lön som betalas ut till dem som arbetar i ungdomslag föreslås bli skattepliktig inkomst och ge rätt till sociala förmåner som grundar sig på anställningsinkomst.

I motion 1983/84:34 av Jan-Erik Wikström m. fl. avvisas förslaget om ungdomslag, och som alternativt förslag begär motionärerna i yrkande 6 en utredning om ett system med nedsatta arbetsgivaravgifter med successiv avtrappning under exempelvis en femårsperiod. Under denna tid skall parterna på arbetsmarknaden avtala om att hålla ungdomslönerna konstan­ta. Enligt motionärerna innebär detta förslag en konkurrensförbättring för ungdomarna och en vidgning av den arbetsmarknad som står till deras förfogande. Förslaget följs upp av motionärerna i motion 1983/84:160.

Utskottet, som inte har någon erinran mot förslaget i proposition 1983/84:46 om inrättande av ungdomslag, tillstyrker förslaget om att den lön

1 Riksdagenl983/84. 11 saml. Nr2y


SfU 1983/84:2 y



SfU 1983/84:2 y                                                                       2

som betalas ut till dem som arbetar i ungdomslag skall ge rätt till sociala förmåner som grundar sig på anställningsinkomst. Mot denna bakgrund anser sig utskottet inte kunna förorda ett alternativt förslag enligt vad som begärts i motion 34 yrkande 6 och som följts upp i motion 160.

Med det anförda överlämnar socialförsäkringsutskottet motion 34 yrkande 6 till arbetsmarknadsutskottet för fortsatt behandling.

I motion 1983/84:34 yrkande 7 begärs - i den del som remitterats till socialförsäkringsutskottet - förslag från regeringen om ändrade regelsystem för socialförsäkringsavgifterna för nyföretagande i vissa fall. Motionärernas förslag innebär att ungdomar som väljer att på egen hand starta verksamhet i form av egen rörelse skall ges ekonomisk stimulans genom att befrias från skyldigheten att erlägga socialförsäkringsavgifter under de två första åren.

Utredningen angående de små och medelstora företagens finansiella situation (E 1980:05) har nyligen avgivit sitt slutbetänkande (SOU 1983/ 84:59) Kreativ finansiering. I betänkandet diskuteras bl. a. frågan om att använda arbetsgivaravgifterna som ett näringspolitiskt instrument för att särskilt främja nystartande av företag. Utredningen har därvid ansett att starka näringspolitiska skäl talar för en sådan lösning. Utredningen har dock avvisat tanken på att under en begynnelseperiod helt slopa arbetsgivaravgif­terna i nystartade företag eftersom starka skäl talar emot ett sådant förslag. I betänkandet har i stället föreslagits antingen en viss nedsättning av avgifterna i startskedet med en successiv avtrappning under några år, eller att låta nystartade företag alltjämt vara underkastade full avgiftsplikt, men öppna möjligheter för dem att under ett inledningsskede fä behålla motsvarande belopp i rörelsen som en form av samhälleligt riskkapital.

Betänkandet har nyligen avlämnats till regeringen.

Mot bakgrund av att utredningen angående de små och medelstora företagens finansiella situation lagt fram olika förslag om arbetsgivaravgifter som näringspolitiskt instrument för nystartade företag anser utskottet att beredningen av utredningens betänkande bör avvaktas innan riksdagen vidtar någon åtgärd i denna fråga. Utskottet anser således att motion 34 yrkande 7 i nu behandlad del bör avstyrkas, och utskottet överlämnar även detta motionsyrkande till arbetsmarknadsutskottet för fortsatt behandling.

Stockholm den 22 november 1983

På socialförsäkringsutskottets vägnar SVEN ASPLING

Närvarande: Sven Aspling (s), Nils Carlshamre (m), Doris Håvik (s), Gösta Andersson (c), Allan Åkeriind (m), Ralf Lindström (s), Lars-Åke Larsson (s), Ulla Johansson (s), Lena Öhrsvik (s), Siri Häggmark (m), Karin Israelsson (c), Margö Ingvardsson (vpk), Barbro Nilsson i Visby (m), Margareta Hemmingsson (s) och Rune Backlund (c).



SfU 1983/84:2 y                                                                       3

Avvikande meningar

1.      Nils Carlshamre, Allan Åkerlind, Siri Häggmark och Barbro Nilsson i
Visby (alla m) anför:

Moderata samlingspartiet har i motion 1983/84:62, som väckts med anledning av proposition 1983/84:46, yrkat avslag på propositionens förslag om inrättande av ungdomslag. I motionen har i stället föreslagits ett system med samhällstjänst. Mot denna bakgrund anser vi, såvitt gäller socialförsäk­ringsutskottets ämnesområde, att arbetsmarknadsutskottet bör avstyrka såväl propositionens förslag som förslaget i motion 34 yrkande 6.

Såvitt gäller motion 34 yrkande 7 - i den del som remitterats till socialförsäkringsutskottet - delar vi utskottets uppfattning.

2.   Gösta Andersson, Karin Israelsson och Rune Backlund (alla c) anför:

Centerpartiet har i motion 1983/84:26, som väckts med anledning av proposition 1983/84:46, begärt en i jämförelse med propositionens förslag i vissa avseenden annan utformning av lagstiftningen. Motionens förslag berör dock inte socialförsäkringsutskottets ämnesområde. Mot denna bakgrund tillstyrker vi propositionens förslag såvitt det berör utskottets ämnesområde och avstyrker förslaget i motion 34 yrkande 6.

Såvitt gäller motion 34 yrkande 7 - i den del som remitterats till socialförsäkringsutskottet - delar vi utskottets uppfattning.

3.   Margö Ingvardsson (vpk) anför:

Vänsterpartiet kommunisterna har i motion 1983/84:163, som väckts med anledning av proposition 1983/84:46, framlagt vissa förslag om ändringar i propositionens lagförslag. De i motionen föreslagna ändringarna berör dock inte socialförsäkringsutskottets ämnesområde. Mot denna bakgrund tillstyr­ ker jag propositionens förslag såvitt det berör utskottets ämnesområde och avstyrker förslaget i motion 34 yrkande 6.

Såvitt gäller motion 34 yrkande 7 - i den del som remitterats till socialförsäkringsutskottet - delar jag utskottets uppfattning.



minab/gotab   Stockholm 1983 77256