Konstitutionsutskottets yttrande

1986/87:8 y

över viss sekretessfråga i proposition 1986/87:47 angående ändringar i taxeringsorganisationen


KU

1986/87:8 y


Till skatteutskottet

Skatteutskottet har berett konstitutionsutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 1986/87:47 om ändringar i taxeringsorganisalionen såvitt den avser frågan om registrering och sekretess jämte motionerna 1986/87:Skl25 av Kjell Johansson m.fl. (fp) och 1986/87;Skl26 av Knut Wachtmeister m. fl. (m) i de delar de tar sikte på nyssnämnda fråga.

Propositionen

1 propositionen läggs bl. a. fram förslag till lagreglering av vissa frågor rörande taxeringsorganisationen. Den ändring som föreslås i sekretesslagen avser en begränsning av sekretessen för sådana uppgifter som behövs för skattemyndigheternas diarieföring av överklagande till domstol. För uppgif­ter som med anledning av överklagande till domstol registreras hos myndig­het enligt 15 kap. 2 § första stycket 3 eller 4 sekretesslagen skall således sekretess gälla endast om det kan antas att den enskilde lider skada eller men om uppgiften röjs. Enligt gällande rätt råders, k. absolut sekretess, dvs. utan skaderekvisit, för alla uppgifter i skatteärenden hos andra myndigheter än tullverket och domstolarna; beslut i skatteärenden dock i princip undantag­na. Avsikten med ändringen är att undvika alt dubbla diarier behöver föras beträffande besvär till domstol.

Regeringsförslaget kritiseras i denna del i motionerna 1986/87;Skl25 av Kjell Johansson m. fl. (fp) och 1986/87;Skl26 av Knut Wachtmeister m. fl. (m). 1 båda motionerna yrkas avslag på propositionen i vad avser förslaget till ändring av 9 kap. 1 och 2 §§ sekretesslagen. Motionerna hänvisar till vad lagrådet i detta hånseende anfört om att underlaget för förslaget inte är tillräckligt för att bedöma konsekvenserna av det.

Konstitutionsutskottets bedömning

Beträffande den föreslagna ändringen av 9 kap. 1 § sekretesslagen noterar utskottet att propositionen efter lagrådels påpekande ändrats i förhållande till lagrådsremissen. Det ursprungliga förslaget avsåg en generell uppmjuk­ning av sekretessen vad gäller skattemyndigheternas diarieföring. Efter lagrådels kritik fick paragrafen den i propositionen angivna lydelsen, som föreslogs av lagrådet som ett alternativ till förslaget i lagrådsremissen.

1 Riksdagen 1986/87. 4saml. NrS y


Konstitutionsutskottet har utifrån de synpunkter utskottet företräder     KU 1986/87:8 y ingen erinran mot att sekretessen för diarieuppgifler uppmjukas på sätt som föreslagits i propositionen.

Stockholm den 27 november 1986

På konstitulionsutskoltets vägnar

Olle Svensson

Närvarande: Olle Svensson (s), Anders Björck (m), Wivi-Anne Cederqvist (s), Kurt Ove Johansson (s), Bertil Fiskesjö (c), Sture Thun (s), Hans Nyhage (m), Börje Stensson (fp), Gunnar Biörck i Värmdö (m), Torgny Larsson (s), Bengt Kindbom (c), Nils Berndtson (vpk), Ulla Pettersson (s), Ingela Mårtensson (fp) och Ove Karlsson (s).

Avvikande mening

Anders Björck (m), Bertil Fiskesjö (c), Hans Nyhage (m), Börje Stensson (fp), Gunnar Biörck i Värmdö (m), Bengt Kindbom (c) och Ingela Mårtensson (fp) anser att utskottet i stället för det stycke som börjar "Konstitutionsutskottet har" och slutar "i propositionen" bort anföra följande.

Som lagrådet framhållit måste de administrativa fördelarna av en upp­mjukning av sekretessreglerna vad gäller den inlegritetskänsliga skattesekre­tessen noga'vägas mot nackdelarna för den enskilde. Enligt utskottets mening har övertygande skäl för behovet av den föreslagna ändringen inte anförts. Utskottet noterar i sammanhanget att förslaget i förevarande del beretts uteslutande som en för skattemyndigheterna intern fråga och att utomstående intressen inte fått tillfälle att anlägga synpunkter. Utskottet anser med hänvisning till det anförda att propositionens förslag i ifråga'varan-de del inte bör godtas.

gotab   Stockholm 1986 11860