Bostadsutskottets yttrande
1983/84:3 y
om lån till vissa fritidshus m. m.
Till kulturutskottet
Kulturutskottet har beslutat att bereda bostadsutskottet tillfälle yttra sig över den med anledning av proposition 1983/84: 145 väckta motionen 1983/ 84:2732 (c) yrkande 1 1) om införande av förmånliga lån för upprustning av privata fritidshus för uthyrning.
Bostadsutskottet avger följande yttrande.
I mofion 2732 (c) framhåUs att det i privata fritidshus finns en stor bäddkapacitet som inte används för turism. Enligt motionärerna beror detta i många fall på att dessa fritidshus har en alltför låg standard för att de skall vara attraktiva för uthyrning. Mot bakgrund härav föreslår motionärerna att förmånliga lån införs för upprustning och standardförbättring av privata fritidshus. Ett villkor skall härvid vara att ägaren förbinder sig att lämna fritidshuset till uthyrning under en del av året till något verksamt turistföretag. Härvid rekommenderas en minsta avtalslängd mellan ägaren och turistföretaget om fem år samt att en del av den mest frekventerade semestertiden bör ingå i den fid som huset står till förfogande för uthyrning.
Hittillsvarande statliga insatser inom turist- och rekreationssektorn har gjorts dels inom ramen för ordinarie anslag under jordbruksdepartementets huvudtitel, dels inom ramen för arbetsmarknads- och regionalpolitiken. Sammantaget innebär detta bl. a. att betydande insatser för utbyggnad och komplettering av turistanläggningar samt för utbyggnad av infrastruktur och aktivitetsanläggningar kommit till stånd delvis med statliga medel. En del av detta stöd har bl. a. avsett stugbyar och liknande anläggningar avsedda för kommersiell uthyrning. Inom ramen för stödet till intensifierade kommunala sysselsättningsinsatser i glesbygder (IKS) har stöd dessutom utgått bl. a. till restaurering och Upprustning av enskilda uthyrningsstugor. En förutsättning för stöd har härvid normalt varit att uthyrningsstugan utgjort ett komplement till annan näring och att stugan upplåts tiU uthyrning under viss tid.
Enligt bostadsutskottets mening är det viktigt att ge alla möjlighet att använda sin fritid för sådana former av rekreation och turism som var och en önskar. Tillgången på stugor för korttidsuthyrning utgör ett viktigt inslag i en sådan politik. Bostadsutskottet vill i detta sammanhang också peka på de betydande statliga insatser som gjorts för att säkerställa tillgången på stugor för korttidsuthyrning och för vilka redogjorts ovan.
Det torde sålunda vara möjligt att inom ramen för bl. a. IKS delvis 1 Riksdagen 1983184. 19 saml. Nr 3 y
BoU 1983/84:3 y
BoU 1983/84:3 y 2
tillgodose den av motionärerna förordade stödgivningen. Utskottet är mot bakgrund härav inte berett förorda att ett statligt stöd av det slag som föreslås i motion 2732 (c) yrkande 1 1) införs. Från de utgångspunkter bostadsutskottet har att beakta finner utskottet sålunda inte anledning föreligga att föreslå kulturutskottet att tillstyrka motionen.
Stockholm den 3 maj 1984
På bostadsutskottets vägnar KJELL A. MATTSSON
Närvarande: Kjell A. Mattsson (c), Oskar Lindkvist (s), Knut Billing (m), Magnus Persson (s), Ivar Nordberg (s), Bertil Danielsson (m), Birgitta Hambraeus (c), Per Olof Håkansson (s), Margareta Gärd (m), Kerstin Ekman (fp), Tore Claeson (vpk), Margareta Palmqvist (s), Erik Olsson (m), Rune Evensson (s) och Lars Andersson (s).
Avvikande mening
KjeU A. Mattsson och Birgitta Hambraeus (båda c) anser att den del av utskottets yttrande som börjar "Det torde" och slutar "tillstyrka motionen" bort lyda:
Erfarenheterna av IKS-stödet är goda. Resurser som inte används har fått värde och människors försörjning på landsbygden underlättas. Fritidshus som rustas upp hos privatpersoner erbjuder inte säUan turisterna en speciell kvalitet. Turisterna kommer i kontakt med ortens befolkning på ett naturligt sätt. Fritidsboendekommittén har också förordat ett statligt stöd med motsvarande inriktning inom ramen för regional- och rekreationspolitiken.
Vad som nu anförts har lett utskottet till uppfattningen att det finns anledning att överväga om stöd skall kunna utgå för upprustning av uthyrningsstugor även i de fall det s. k. IKS-stödet inte är tillämpligt. Utskottet förutsättet också att regeringen i lämpligt sammanhang överväger frågan, bl. a. med utgångspunkt i fritidsboendekommitténs förslag.
Från de i första hand bostadspolitiska utgångspunkter bostadsutskottet har att beakta har dock utskottet inte funnit anledning föreligga att föreslå kulturutskottet att tUlstyrka motionen. Utskottet vill dock fästa kulturutskottets uppmärksamhet på vad som ovan anförts om värdet av ett stöd för ifrågavarande verksamhet.
NorstetJts Tryckeri, Stockholm 1984