Jordbruksutskottets yttrande 1986/87:5 y
om länsstyrelsernas naturvårdsenheter m. m.
JoU
1986/87:5 y
Till bostadsutskottet
Bostadsutskottet har genom beslut den 17 februari 1987 berett jordbruksutskottet tnifälle att yttra sig över motionerna 1986/87:Bo308, Bo311 (A465), Bo3l2 (Jo802), Bo313 och Bo517 yrkande 1 (Jo803).
Med anledning därav får utskottet anföra följande.
I motionerna Bo312 av Alf Svensson (c) och Bo517 av Bengt Westerberg m.fl. (fp), yrkande 1, yrkas på förstärkt anslag till länsstyrelsernas naturvårdsenheter. I motionerna hävdas att lagreglerade uppgifter på många håll inte kunnat utföras, sedan enheterna drabbats av betydande nedskärningar samtidigt som nya uppgifter tillkommit. Enligt motion Bo313 av Kerstin Gellerman och Sigge Godin (fp) bör den ekologiska kunskapen hos handläggare på länsstyrelsenivå utökas genom utbildning.
Utskottet får erinra om att den regionala förvaltningen för närvarande är inne i ett skede av betydande förändringar. Miljövårdsorganisationen genomgår översyn av en särskild utredare. Enligt direktiven för översynen (dir. 1986:25) bör bl. a. övervägas vilka åtgärder som kan behöva vidtas för att säkerställa att resurserna för miljövård och då särskilt för tillsyn och kontroll på den regionala nivån kan användas så effektivt som möjligt och prioriteras till de mest angelägna områdena. På naturvårdsområdet bör utgångspunkten för översynen vara att naturvårdsverkets och länsstyrelsernas insatser koncentreras till de från naturvårdssynpunkt mest prioriterade arbetsuppgifterna. Utredaren bör redovisa sina förslag senast den 1 september 1987.
Med hänsyn till att naturvårdsenheternas verksamhet således är föremål för utredning bör de nu behandlade motionsyrkandena enligt utskottets mening avstyrkas av bostadsutskottet.
I motion Bo308 tar Björn Körlof (m) upp de problem som orsakas av den speciella fastighetsstrukturen i Kopparbergs län. Enligt motionären bör riksdagen ställa 500 000 kr. till länsstyrelsens förfogande för att möjliggöra genomförandet av ett program för fastighetsrationalisering. Regeringen föreslår ett belopp av 100 000 kr. för ändamålet i budgetpropositionen (prop. 1986/87:100 bil. 15).
Utskottet har erfarit att programmet för fastighetsrationalisering inom jord- och skogsbruket i Kopparbergs län ännu är i ett skede av förhandlingar med de enskilda markägarna. Utskottet är icke berett förorda någon ändring av anslaget. Bostadsutskottet bör således avstyrka motionen.
1 Riksdagen 1986187. I6saml. Nr5y
Enligt motion Bo311 av Per-Ola Eriksson (c) bör riksdagen göra ett JoU 1986/87:5 y uttalande om resurser för ett markavvattningsprojekt i Råneälvens dalgång, som ett led i ett utvecklingsprogram för älvdalen.
Utskottet har erfarit att regeringen inom ramen för ett aviserat förslag till åtgärdsprogram för Norrlandsjordbruket kommer att föreslå ett bidragssystem för täckdikningsprojekt. Den fråga som väckts genom motionsyrkandet synes icke vara tillräckligt utredd för att göras till föremål för något uttalande av riksdagen. Det torde närmast åligga berörda myndigheter att göra en bedömning av förutsättningarna för ett markavvattningsprojekt enligt de riktlinjer som skisseras i motionen. Bostadsutskottet bör med hänsyn härtill avstyrka motionen.
Stockholm den 24 mars 1987
På jordbruksutskottets vägnar
Karl Erik Olsson
Närvarande: Karl Erik Olsson (c), Grethe Lundblad (s), Arne Andersson i Ljung (m), Ove Karlsson (s), Lars Ernestam (fp). Martin Segerstedt (s), Jan Fransson (s), Margareta Winberg (s), Jens Eriksson (m). Åke Selberg (s). Lennart Brunander (c). Jan Jennehag (vpk), Leif Marklund (s). Ivar Virgin (m) och Bengt Rosén (fp).
Avvikandemening
Lars Ernestam och Bengt Rosén (båda fp) anför:
Som framhålls i folkpartimotionen har situationen för länsstyrelsernas naturvårdsenheter på de flesta håll blivit ohållbar sedan nya uppgifter tillkommit, samtidigt som nedskärningar skett enligt besparingsdirektiven. På många håll har lagreglerade uppgifter inte kunnat utföras. Än svårare har det varit att sköta den förebyggande miljövården. Utskottet borde mot den bakgrunden ha tillstyrkt motion Bo517 yrkande 1.
gotab Stockholm 1987 12668