den 14 februari
Interpellation 2000/01:248 av Maud Ekendahl (m) till finansminister Bosse Ringholm om smugglingen av punktskattebelagda varor
Av regeringens regleringsbrev till Tullverket framgår klart och tydligt att narkotikabekämpning ska vara en högprioriterad uppgift. Tullen i Skåneregionen arbetar således hårt med narkotikabekämpning samt i mån av tid mot smuggling av sprit och cigaretter.
Storskalig införsel av punktskattebelagda varor tog sin början för ungefär fem år sedan och har sedan dess bara vuxit. Insmugglingen via den skånska gränsen handlar främst om tre kända tillvägagångssätt nämligen smuggling i lastbilsfordon, via de populära endagsbussarna till Tyskland samt genom "hämtning av Tysklandsinhandlade" varor från Helsingör.
När det gäller endagsbussarna är det ett mycket uppmärksammat problem. Tullen kan vid inspektion finna över 1 000 liter starksprit i en enda buss utan känd ägare. Normalt passerar ca 20 bussar per dag av detta objektslag genom tullfiltret i Helsingborg.
"Hämtning av varor" går till så att en grupp människor hyr en buss i Helsingör. Bussen åker till Tyskland och återvänder till Helsingör med stora mängder alkohol. Vid ankomsten i Helsingör omlastas varorna oftast i bilar som tjänstgör som lagerutrymme. Därefter åker människor skytteltrafik över sundet och hämtar varorna som sedan säljs vidare bl.a. till ungdomar och restauranger. Detta "hämtande" sker under helt lagliga former, eftersom varje passagerare som deltar i resandet endast inför den föreskrivna alkoholmängd som är tillåten vid ankomsten.
Motsvarande problem finns även i Trelleborg och till viss del i Malmö dock med andra tillvägagångssätt.
Vad som är anmärkningsvärt är att dessa personer reser i skytteltrafik, minst tio gånger per dag och med mycket stor sannolikhet inte kan anses införa varor för eget bruk. Uppskattningsvis rör det sig för närvarande om ca 500 personer som är involverade i denna trafik.
Helt klart är att den storskaliga smugglingen av sprit och cigaretter har sin grund i våra höga skatter på dessa varor. Skatteskillnaden gör att det är mycket lönsamt att bedriva smugglingsverksamhet i stor skala. Inte förrän skatten sänks rejält kommer denna verksamhet att bli ointressant. Den stora faran är att den här gruppen av personer även lockas att utöva annan brottslig verksamhet. Därför anser jag att det är oerhört viktigt att sätta stopp för de illegala verksamheter som pågår, innan de får ett alltför starkt fäste.
Mitt förslag är att Tullverket i Skåne tilldelas medel till ett riktat projekt med syfte att kunna ta ett helhetsgrepp mot rådande smugglingsproblem.
Tullverket liksom alla andra myndigheter kostar en del, men om man låter Tullverket få tillräckliga resurser till sin verksamhet kan man, som för Tullverket Skåneregionens del, få tillbaka 6 kr för varje satsad krona på Skåneregionens gränsskyddsverksamhet. (Resultat för Tullverket Skåneregionen under verksamhetsåret enligt beräkningsmetod framställd i betänkandet En Gräns @ en myndighet, SOU 1998:18.)
Vilka åtgärder avser ministern vidta för att stoppa smugglingen av punktskattebelagda varor?