den 12 mars
Interpellation 2000/01:316 av Margareta Cederfelt (m) till näringsminister Björn Rosengren om svensktillverkad alkohol
Vin & Sprit ägs av staten. Bolagets målsättning är att bli en av de tio största företagen inom alkoholbranschen de närmaste fem åren. Samtidigt har regeringen utarbetat ett alkoholpolitiskt program med målsättningen att alkoholkonsumtionen ska minska i Sverige.
I Sverige är alkoholreklam som riktar sig till enskilda individer förbjudet i lagstiftningen. Utomlands har Vin & Sprits reklamkampanjer belönats med flera priser. Den amerikanska tidskriften Advertising Age har rankat århundradets bästa reklamkampanjer. Absolut Vodka kom sjua efter varumärken som Nike och McDonalds.
Vin & Sprit bedriver vodkatillverkning i Polen genom märket Kron Vodka och är ett stort märke på den östeuropeiska marknaden.
I Sverige får alkoholhaltiga drycker som starköl, vin och sprit inte säljas i livsmedelsbutiker. Systembolaget har på vissa orter lördagsöppet under försök. Samtidigt säljs alkohol tillverkad av det statliga bolaget Vin & Sprit, dygnet runt, i livsmedelsbutiker utomlands.
Ovanstående kan enkelt benämnas som att tala med kluven tunga. Det som är förbjudet i Sverige tillåts svenska statliga bolag att göra utomlands.
Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande frågor till näringsministern:
Vilka åtgärder avser näringsministern att vidta för att samma regler ska gälla för försäljning av Vin & Sprit-producerade varor på hemmamarknaden som utomlands?
Vilka åtgärder avser näringsministern att vidta för att Vin & Sprit ska annonsera i Sverige efter samma principer som utomlands?