Interpellation 1999/2000:374 av Karin Falkmer (m) till näringsminister Björn Rosengren om osund konkurrens
Det är av stor vikt att det finns ett mångfacetterat, stabilt och gott näringsklimat i Sverige. Dagens arbetsmarknadssituation, där fortfarande många människor är utan riktiga arbeten, ger även det stöd för att det behövs ett bättre näringsklimat än det i dag rådande. Att människor kan arbeta, tjäna ihop till sitt levebröd och därigenom forma sina liv är en av grundstenarna i ett civil samhälle. I dag är det alldeles för få människor som startar nya livskraftiga företag som därmed hjälper till att skapa tillväxt och att hålla nere arbetslösheten.
Stiftelsen Svenska Jobs and Society har sedan starten i mitten av 80-talet startat omkring 35 000 nya företag. Över 80 Nyföretagarcentrum finns i dag i ett nätverk över hela landet och nya tillkommer varje år. Det finns 3 500 personer i de lokala nätverken. Strategin för deras verksamhet är kostnadsfri, saklig och konfidentiell rådgivning för nyföretagaren.
Jobs and Society har över 30 nationella sponsorer, Nyföretagarcentrum har 2 500 lokala sponsorer. Finansieringen av Nyföretagarcentrum är två tredjedelar från privat näringsliv och en tredjedel från offentlig sektor. Att man lyckats med att skapa livskraftiga företag, visar sig genom att mindre än 4 % av företagen som startats via Nyföretagarcentrum har gått i konkurs efter fem år.
NUTEK har givits regeringens uppdrag att i samverkan med övriga aktörer under våren 2000 utarbeta ett förslag till nationellt handlingsprogram för ungt företagande i Sverige. Det har kommit till vår kännedom att NUTEK har knutit nära kontakter med den kanadensiska organisationen CEED, Centre for Entrepreneurship Education and Development, en regional del av utbildnings- och kulturministeriet i Kanada med säte i Nova Scotia.
NUTEK har tagit del av de kanadensiska erfarenheterna som där gjorts och avser att applicera CEED:s koncept Open for Business (OFB), som går ut på att tillhandahålla entreprenörskapsaktiviteter, studiebesök, rådgivning och lärarfortbildning. Den mest synliga delen av arbetet är ett "varuhus" @ en sajt, där kunden/klienten erbjuds ett smörgåsbord av aktiviteter och utbildningar som främjar och utvecklar entreprenörskap och företagsamhet hos den enskilde individen.
Huvudsyftet med det nationella OFB-projektet är att etablera Open for Business och successivt fasa in verksamheten i Sverige.
Under våren 2000 etableras sammanlagt fem pilotkontor. Ett på var och en av följande platser: Lindesberg, Sollefteå, Ånge, Örebro och Örnsköldsvik. Västernorrlands län och Örebro län blir därmed försöksregioner där konceptet testas, utvecklas och anpassas för svenska förhållanden. Därefter kommer konceptet att spridas till andra intresserade regioner. Efter tre år ska OFB omfatta 20 kontor, fördelat på sex regioner.
OFB:s koncept bygger till stora delar på att det upprättas lokala centrum dit personer kan vända sig för att få rådgivning och den hjälp som ofta är av stor betydelse för nyföretagare i startblocken. OFB:s tilltänkta verksamhet är mycket snarlik den verksamhet som i dag bedrivs av Jobs and Society och dess Nyföretagarcentrum.
Det kan konstateras att NUTEK inte valt att gå till väga genom upphandling i ärendet. I den roll NUTEK har som myndighet riskeras att sunda konkurrensvillkor åsidosätts. Vidare är det tvivelaktigt om NUTEK:s roll som kommersiell aktör är förenlig med myndighetens uppgifter. I den mån NUTEK som myndighet samtidigt agerar som kommersiell aktör riskerar det att skapas en osund konkurrens som avsevärt kommer att försvåra andra verksamheters möjligheter att etableras sig och växa på marknaden.
Med anledning av ovanstående ställs följande frågor till Björn Rosengren: