Pass 199

den 26 januari

Interpellation 1999/2000:199 av Yvonne Andersson (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om lärarutbildning i teckenspråk

I Sverige beräknas antalet hörselskadade till 830 000 personer. Det föds årligen 200 barn med hörselskada. Det enda språk dessa människor kan använda är teckenspråket. De döva måste lära språket i en läromiljö. De måste använda det för att få kunskap om omvärlden. Eftersom de enbart kan kommunicera med dem som behärskar språket måste också deras anhöriga lära språket.

Integration är regeringens ledstjärna också för de döva. Men regeringen har inte tagit konsekvenserna av sin politik. Skolministern lägger ned specialskolorna och de hörselskadade ska integreras i vanliga skolor tillsammans med hörande kamrater. Detta innebär att de döva ska tillbringa sin vardag med kamrater som inte ens ges rimliga möjligheter att lära språket. I stället ska all kontakt gå via en vuxen människa @ en tolk. Integrering kräver kommunikation på lika villkor. Det kräver i sin tur att såväl hörande som döva kan kommunicera med teckenspråket.

I vårt land finns ingen teckenspråkslärarutbildning! De lärare som i dag undervisar har en spridd bakgrund. Detta är oacceptabelt. Behoven är stora och regeringen måste ta konsekvenserna av sin politik att lägga ned specialskolorna. De döva har samma rättigheter till utbildade lärare som hörande.

Vilka åtgärder avser utbildningsministern vidta för att initiera en teckenspråkslärarutbildning?