Regeringskansliet
Faktapromemoria 2017/18:FPM23
Elfte rapporten om framsteg i riktning 2017/18:FPM23 mot en effektiv och verklig
säkerhetsunion
Justitiedepartementet
Dokumentbeteckning
KOM (2017) 608
Meddelande från kommissionen till Europaparlamentet, europeiska rådet och rådet – Elfte rapporten om framsteg i riktning mot en effektiv och verklig säkerhetsunion
Sammanfattning
Den 18 oktober 2017 publicerade kommissionen, som en del av sitt terrorismbekämpningspaket, den elfte rapporten om framsteg i riktning mot en effektiv och verklig säkerhetsunion. Kommissionen lade, utöver rapporten, fram ett antal handlingsplaner, rekommendationer och förslag till åtgärder för särskilda områden. Regeringen välkomnar att kommissionen presenterar förslag för hur unionens arbete mot terrorism kan utvecklas. Regeringens inställning till vissa av de enskilda förslag som ryms i terrorismbekämpningspaketet behandlas närmare i särskilda faktapromemorior där så krävs.
I rapporten pekar kommissionen på ett antal områden att utveckla för att stärka skyddet mot terrorism- Det rör sig bland annat om skydd av offentliga platser, skydd av kritisk infrastruktur, transportsäkerhet, kemiska, biologiska, radiologiska och nukleära säkerhetsrisker, sprängämnesprekursorer, terrorismfinansiering och penningtvätt, kryptering och tillgång till digital bevisning och arbete för att förebygga våldsbejakande radikalisering. Rapporten tar även upp olika åtgärder som syftar till att stärka unionens internationella samverkan.
I anslutning till genomföranderapporten och som en del av sitt terrorismbekämpningspaketet publicerade kommissionen följande:
-Handlingsplan till stöd för skyddet av offentliga platser
-Handlingsplan för att förbättra beredskapen inför kemiska, biologiska, radiologiska och nukleära säkerhetsrisker
-Rekommendation om omedelbara åtgärder för att förhindra missbruk av sprängämnesprekursorer
-Förslag till rådets beslut om ingående, på Europeiska unionens vägnar, av Europarådets konvention om förebyggande av terrorism (CETS nr 196)
-Förslag till rådets beslut om ingående, på Europeiska unionens vägnar, av tilläggsprotokollet till Europarådets konvention om förebyggande av terrorism (CETS nr 217)
-Rekommendation till rådets beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar om ett avtal mellan Europeiska unionen och Kanada om överföring och användning av passageraruppgifter
1 Förslaget
1.1Ärendets bakgrund
Terrorismbekämpning är en av kommissionens tre prioriteringar för unionens inre säkerhet. Rapporten utgör en sammanhållande inramning för sex förslag med koppling till arbetet för att förebygga och förhindra terrorism. Av de sex förslagen är tre förslag till rättsligt bindande beslut. Dessa behandlas i separata faktapromemorior. Förslagen presenterades den 18 oktober 2017.
1.2Förslagets innehåll
Rapporten tar upp en rad områden att utveckla för att stärka unionens förmåga att förebygga och förhindra terrorism. För det första vill kommissionen se åtgärder som stärker skyddet och motståndskraften mot terrorism, vilket ska göras genom stärkt skydd av offentliga platser och stärkt beredskap för att hantera kemiska, biologiska, radiologiska och nukleära säkerhetsrisker. I anslutning till rapporten presenterade kommissionen också två handlingsplaner för dessa båda områden.
Vidare vill kommissionen stärka samarbetet inom unionen för att motverka finansiering av terrorism. Kommissionen informerar om att arbete pågår med att analysera behovet av ytterligare åtgärder för att göra det möjligt för behöriga myndigheter i en medlemsstat att få tillgång till finansiell information i andra medlemsstater. Kommissionen förbereder även ett initiativ för att utöka brottsbekämpande myndigheters tillgång till den typ av bankkontoregister som föreslås inrättas inom ramen för de pågående omförhandlingarna av det fjärde penningtvättsdirektivet.
Kommissionen vill också förhindra terroristers tillgång till sprängämnesprekursorer och publicerade i anslutning till rapporten en rekommendation med vägledning till medlemsstaterna för att förebygga missbruk av sprängämnesprekursorer. Kommissionen påskyndar också sin översyn av förordningen (EU) 98/2013 om saluföring av sprängämnesprekursorer med en utvärdering som kommer att följas av en konsekvensbedömning under första halvåret 2018.
I rapporten tar kommissionen vidare upp frågan om användning av kryptering. Kommissionen bekräftar att användningen av kryptering är avgörande för att upprätthålla såväl cybersäkerhet som skydd för personuppgifter och noterar samtidigt att kriminellas användning av kryptering medför utmaningar för brottsbekämpande myndigheters förutsättningar att utreda brott. I början av 2018 kommer kommissionen att lägga fram förslag för att underlätta gränsöverskridande tillgång till digital bevisning. Kommissionen vill även bland annat stärka Europols tekniska förmåga till avkryptering, etablera ett nätverk för nationella experter för erfarenhets- och kunskapsutbyte, liksom stärka samarbetet mellan myndigheter och tjänsteleverantörer och andra privata aktörer.
Rapporten tar även upp vikten av att förebygga våldsbejakande extremism och kommissionen nämner det arbete som pågår i högnivåexpertgruppen om radikalisering
Avslutningsvis tar rapporten upp hur unionen genom samarbete med tredje land och i internationella samarbetsforum kan bidra i arbetet mot terrorism. Här hänvisar kommissionen till rådets slutsatser om EU:s yttre åtgärder för terrorismbekämpning från den 19 juni 2017 (10384/17). På detta område vill kommissionen bland annat prioritera ett stärkt samarbete mellan unionens myndigheter inom området för rättsliga och inrikes frågor och de insatser och operationer som genomförs inom den gemensamma säkerhets- och försvarspolitiken (GSFP). I det internationella samarbetet för att förebygga våldsbejakande extremism och bekämpa terrorism lyfter kommissionen särskilt fram samarbetet med länder i västra Balkan, Mellanöstern, Nordafrika, Gulfstaterna, Turkiet, Sahel och Afrikas horn. Australien, Kanada och USA nämns som viktiga strategiska samarbetspartner. Kommissionen framhåller också vikten av samarbete med Förenta nationerna, Nato, Global Counterterrorism Forum, Financial Action Task Force (FATF), Afrikanska unionen, ASEAN, Gulfstaternas samarbetsråd och Arabförbundet. Kommissionen vill även stärka Europols samarbete med länder utanför unionen och annonserar att den innan årets slut kommer att lägga fram en rekommendation till rådet om att inleda förhandlingar om samarbetsavtal mellan Europeiska unionen och Algeriet, Egypten, Israel, Jordanien, Libanon, Marocko, Tunisien respektive Turkiet för att fastställa
en rättslig grund för utbyte av personuppgifter mellan Europol och dessa länder.
I anslutning till rapporten lade kommissionen även fram förslag om rådsbeslut om ingående, på unionens vägnar, av Europarådets konvention om förebyggande av terrorism och dess tilläggsprotokoll. Dessa båda förslag behandlas i en särskild faktapromemoria. Tillika publicerade kommissionen en rekommendation till rådets beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar om ett avtal mellan Europeiska unionen och Kanada om överföring och användning av passageraruppgifter
1.3Gällande svenska regler och förslagets effekt på dessa
För det fall att kommissionens förslag bedöms påverka svensk lagstiftning kommer detta att behandlas i särskilda faktapromemorior för aktuella förslag.
1.4Budgetära konsekvenser/Konsekvensanalys
Rapporten innehåller inte något förslag till beslut, men kommissionen aviserar förslag som kan komma att innebära konsekvenser för såväl statens budget som
2 Ståndpunkter
2.1Preliminär svensk ståndpunkt
Regeringen välkomnar att kommissionen presenterar förslag för hur unionens arbete mot terrorism kan utvecklas. En mer effektiv och målinriktad bekämpning av terrorism och annan grov brottslighet har hög prioritet. Förslagen från kommissionen avser flera viktiga områden, till exempel behovet av stärkt säkerhet vid offentliga platser och inom transportsektorn; arbetet mot kemiska, biologiska, radiologiska och nukleära säkerhetsrisker, förbättrade förutsättningar för att upptäcka och utreda terrorfinansiering och arbetet med att förebygga våldsbejakande extremism. Regeringens inställning till de förslag till bindande rättsakter som ryms i terrorismbekämpningspaketet behandlas närmare i särskilda faktapromemorior.
2.2Medlemsstaternas ståndpunkter
Ej kända.
2.3Institutionernas ståndpunkter
Ej kända.
2.4Remissinstansernas ståndpunkter
Ej tillämpligt.
3 Förslagets förutsättningar
3.1Rättslig grund och beslutsförfarande
Ej tillämpligt.
3.2Subsidiaritets- och proportionalitetsprincipen
Ej tillämpligt.
4 Övrigt
4.1Fortsatt behandling av ärendet
Ej känt.
4.2Fackuttryck / termer