Herr talman! Om det framstår som att det enbart är Sverige som ska styra här i världen och att det bara är Sverige som ska ta ansvar för hur andra stater beter sig är det fel. Det är absolut inte någonting som jag står och säger.
Jag säger däremot att Sverige har skrivit på en hel del konventioner, och Sverige står upp för den internationella rätten och de mänskliga rättigheterna. Sverige har också ett ansvar att driva på i världen när vi ser att man bryter mot dem.
Vi har ett ansvar att följa de rådgivande domarna och de domar som faktiskt kommer. Styrande regering har också ett ansvar att använda politiska och ekonomiska medel när andra stater bryter mot folkrätten.
Jag tycker inte att Sverige ska göra allt. Men Sverige ska vara väldigt tydligt i sitt ställningstagande för eller emot folkrätten. Det tycker jag inte att Sverige är i dag.