Fru talman! I förra veckans Uppdrag granskning framkom akuta och allvarliga problem. Polisen får inte larma friskolor om anställda på skolor misstänks för barnpornografibrott. Polisen får larma kommunala skolor men inte friskolor, eftersom dessa inte lyder under offentlighetsprincipen.
År 2024 röstade Liberalerna och övriga Tidöpartier nej till att införa en offentlighetsprincip även för friskolorna. Det var 154 röster mot och 152 röster för. Detta hade vi kunnat genomföra för länge sedan. Nu kommer lagstiftningsförslag från Tidöregeringen, men det kommer att dröja ända till 2027 innan lagstiftningen börjar gälla. Det hade inte behövt ta så här lång tid.
Fru talman! Min fråga är: Varför ska det dröja ända till 2027 innan polisen kan få larma friskolor om deras anställda misstänks för barnpornografibrott?