Protokoll 2025/26:71 Måndagen den 16 februari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:302 om möjlighet till fjärrstyrda drönare för polisen i Stockholm
Anf. 35 Mattias Vepsä (S)

Herr talman! I grund och botten är vi överens om att vi behöver både och. Vi behöver bättre verktyg, fler poliser och strängare lagstiftning när det krävs för kampen mot den organiserade brottsligheten och att komma till rätta med nyrekryteringen och gängkriminaliteten.

Det är föremål för en annan debatt. Vi kan absolut diskutera huruvida det är ett verktyg från nationell nivå som har löst problemen med öppna drogscener i Stockholm. Jag skulle säga att vi är trygga med att det arbetet handlar om en bred insats. Det gäller alltifrån upprustningar och arbete för dem som bor i de mest eftersatta områdena till fler socialsekreterare, en bättre skola och att göra vägen till och från förskolan trygg och säker för dem som bor i de områdena.

Då krävs det en bredd. Det vet jag att stockholmarna förstår. Vi inser att det tillsammans med bättre verktyg och fler möjligheter för polisen att göra sitt arbete kommer att lösa ännu fler av de utmaningar som vi i grund och botten båda två förstår är stora. Det gäller särskilt i en stor stad och i Sveriges största stad Stockholm. När det kommer till att vi kommer att få möjligheter i Stockholm att kunna göra ett ännu bättre arbete och få drönare ser jag fram emot att regeringen kanske ökar tempot lite.

Jag delar uppfattningen att det tog för lång tid, har tagit för lång tid och tar för lång tid att bygga ikapp den brist på poliser som vi ser. Vi öppnade därför ett antal polisutbildningar och såg till att vi satsade mer resurser för att få fler poliser. Nu ger det effekt. Jag är glad att regeringen fortsätter det arbetet.

Men det motiverar inte att man här och nu inte är tydligare än att säga att man ska bevaka frågan om drönarna eller säga att man följer utvecklingen. Det skulle vara på sin plats om ministern och regeringen redan nu kunde peka ut det som en prioritering för Stockholm. Det gäller särskilt mot bakgrund av det vi går igenom det här året med ett valår och den ökade intensiteten på gator och torg. Vi behöver mer trygghetsarbete tillsammans.