Protokoll 2025/26:71 Måndagen den 16 februari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:305 om CSN:s utbetalningsproblem
Anf. 11 Niklas Sigvardsson (S)

Herr talman! Jag tackar ministern för fortsatta svar.

Låt mig ändå vara tydlig med att vi socialdemokrater inte riktigt delar synen att myndigheten CSN har de resurser som krävs och inte heller har haft det under senare år.

I ett flertal olika debatter, framför allt i interpellationsdebatter i kammaren med olika ministrar med ansvar för denna fråga, har vi tagit upp att CSN via regleringsbrev fått uppmaningen att prioritera om resurser från det övriga studiestödssystemet till omställningsstudiestödet. Därför hänger dessa frågor ändå på något sätt ihop. Jag förväntar mig inte att ministern själv kör lönefiler och utbetalningsfiler, men regeringen styr ju riket och har ansvar för att myndigheten har de resurser som krävs för att klara sitt uppdrag.

Därför hänger frågan ihop med den övriga debatt som förts under mandatperioden om huruvida myndigheten har de resurser som krävs för att klara sitt uppdrag, och här har vi lite olika syn. Vi socialdemokrater har prioriterat annorlunda och lyssnat mer på CSN när det gäller myndighetens budgetäskande och de offentliga dokument man har levererat till regeringen i den sedvanliga budgetprocessen.

Vi socialdemokrater känner fortsatt viss oro men är också intresserade av om ministern fortsätter arbetet med att se över hur det ser ut framåt, med tanke på utbetalningsproblemen i både november och januari och myndighetens oro för hur man ska klara uppdraget med omställningsstudiestödet framöver eftersom man inte fick de medel man äskat om för 2026 och inte heller får dem i den långsiktiga planen för budgetåren 2027 och 2028.

Dessa frågor hänger som sagt ihop. Myndigheten har under flera år upplevt sig vara underfinansierad och har ett stort tryck på sig eftersom omställningsstudiestödet är mer populärt och kanske mer svårnavigerat än vad vi i kammaren anade när vi fattade ett i princip enigt beslut om att genomföra denna reform. Regeringen behöver se till att myndigheten CSN har de resurser som krävs, och man behöver göra de konsekvensanalyser som behövs för att myndigheten ska klara sitt uppdrag.

Frågan om utbetalningarna sätter därför fingret på hur regeringen jobbar med konsekvensanalyser och hur regeringen och ministern jobbar för att följa upp och se till att myndigheten faktiskt har de resurser som krävs.

Det är inte acceptabelt att studenter på högskola, universitet och komvux ska känna oro över om utbetalningarna kommer i tid eller inte. Studiestödet är en väldigt viktig del av samhällskontraktet när det gäller studier: Studenter mottar pengar från staten i form av bidrag och lån, och staten ställer i sin tur krav på studieresultat och återbetalning.

Kärnan i min kritik är att regeringen inte i tillräcklig utsträckning har tagit höjd för att CSN behöver de resurser myndigheten har efterfrågat och att regeringen valt att inte lyssna på detta. Därför fortsätter jag att fråga ministern: Vilka ytterligare åtgärder kommer ministern att vidta? Hur ser konsekvensanalyserna ut inför budgetarbetet nästa år så att myndigheten får de resurser som krävs?