Protokoll 2025/26:64 Tisdagen den 27 januari

/ Särskild debatt om euron
Anf. 37 Oscar Sjöstedt (SD)

Fru talman! Ja, det är väl ganska uppenbart. Man tillsätter ju inte utredningar bara för att ha något att göra, utan man gör det normalt för att man vill gå i en viss riktning. Jag tror att det var Mikael Damberg som sa det, och han har helt rätt. Det börjar med att man vill gå i en viss riktning, och så utreder man vad som händer om man gör det.

För oss är det väldigt tydligt vilken riktning vi vill gå i. Vi vill inte gå i den riktning som Martin Ådahl vill. Då är det helt meningslöst att tillsätta en utredning om vad som händer om man går i den riktningen.

Det finns andra aspekter på detta som jag var inne på i mitt första anförande. Det handlar mer om självständighet, som inte är fullt kvantifierbart. Det finns alltså inte bara ekonomiska aspekter på detta.

Självklart skulle jag motsätta mig att man utreder detta. Det är helt uppenbart. Men vi kanske kan ha ett nytt replikskifte och prata om den skandinaviska kronalliansen. Det skulle vara ett betydligt bättre alternativ. Vi verkar ju båda uppskatta monetär historia.