Protokoll 2025/26:62 Torsdagen den 22 januari

frågestund / Frågestund
Anf. 83 Mikael Oscarsson (KD)

Herr talman! Beståndet av skarv har ökat explosionsartat i Sverige. På 90-talet fanns det 15 000–16 000 bon. Nu 2023 har de gått upp till 75 000, det vill säga 400 000 skarvar. Det är långt mycket mer än vad fiskbeståndet och ekosystemet i Sverige klarar av.

Varje dag äter skarvarna upp ofattbara 200 000 ton fisk. Nu kommer rapporter från Vättern, Vänern och Upplandskusten om att hela årsklasser av abborre och gös slås ut. Trots det saknar Sverige nationella populationsmål för skarven, det vill säga lägsta gynnsamma bevarandestatus.

När kommer regeringen att ge Naturvårdsverket i uppdrag att fastställa ett nationellt populationsmål för skarv? Det borde vara i nivå med slutet av 90-talet, det vill säga en minskning med 75 procent så att vi får en balans i ekosystemet igen?