Fru talman! Självklart måste vi ha samövade förband. Vi måste ha fler krigsförband. Det är själva grundsynen från vår sida. Det är också därför vi pekar på att vi måste ha fler brigader än vad som nu är beslutat.
Vi måste också ha territorialförsvarsförband som bland annat kan försvara de transporter som ska gå genom Sverige från exempelvis Norge eller västkusten. Det kan vara transporter som går via havet och sedan genom Sverige. Det är en brist att vi inte har åstadkommit detta hittills. Det har varit uppe i försvarsberedningarna tidigare, men det har hittills inte fått de effekter det borde få. Det är också en fråga vi bör titta på.
Utöver de förband som vi nu jobbar upp och organiserar bör vi i ökad utsträckning titta på stödförband, alltså förband som på olika sätt stöder dem som har den direkta frontuppgiften. Det är en sak att redovisa att man i formell mening har denna typ av förband, men det är en annan sak att beställa och bygga upp dem. Här har man, menar jag, en stor uppgift inom ramen för värnplikten.
Det som krävs av oss från Natos sida kommer enligt min mening att kräva fler värnpliktiga. Det kommer att kräva större arméförband. För Natointegreringen är ett ökat uttag på värnpliktssidan helt avgörande och viktigt för att nå de olika målsättningar i Natosamarbetet som redovisas.
Jag tycker att det är positivt att ministern säger att man tittar på siffran 14 000. Jag ser det som en öppning för fortsatta diskussioner i Försvarsberedningen. Sedan får vi se vad det mynnar ut i. Men jag har varit tydlig med vårt ställningstagande om 12 000 till 2030. Vi står bakom de överenskommelser som finns, men i en ny förhandling kan man föra fram nya ståndpunkter och synpunkter också.