Protokoll 2025/26:56 Tisdagen den 13 januari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:213 om rätten till inkomst för personer med funktionsnedsättning
Anf. 5 Äldre- och socialförsäkringsministern Anna Tenje (M)

Herr talman! Vi kan börja med att återigen konstatera att vi är för sänkt skatt för personer med sjuk- och aktivitetsersättning. Vi är för en sänkt skatt på el. Vi är för sänkt skatt eller minskade kostnader för drivmedel. Vi är också för halverad matmoms.

Som jag förstår det nu, herr talman, står Vänsterpartiet alltså inte bakom den halverade matmomsen, som skulle ge drygt en tusenlapp i plånboken till en familj. Det skulle förbättra ekonomin avsevärt, inte bara för barnfamiljer utan för det stora flertal i Sverige som påverkas väldigt starkt av priserna på mat. Men Vänsterpartiet står alltså inte bakom den halverade matmomsen. Det innebär också att andra eventuella förbättringar, bidrag eller förmåner på andra områden snabbt kommer att ätas upp om Vänsterpartiet får bestämma. Då får man inte minskade matkostnader.

Ledamoten säger att det är nu som det händer saker och ting. Jag vill bara konstatera att de åtgärder som jag nämnde tidigare och som vidtagits av regeringen inleddes redan 2024. Arbetsförmedlingen fick då i uppdrag att med egen personal ge förstärkt stöd till långtidsarbetslösa, där personer med funktionsnedsättning är särskilt prioriterade. För detta ändamål har myndigheterna i första vändan fått 79 miljoner, och sedan 158 miljoner för 2026 och 238 miljoner för 2027. Det är just för att detta är så högt prioriterat för regeringen. Det handlar inte bara om att alla som kan arbeta ska arbeta och att fler måste komma i arbete utan också om att detta rör sig om de grupper som har fått stå tillbaka allra mest.

Det vi har sett är en tydlig undanträngningseffekt för personer med funktionsnedsättning. Därför är det så viktigt att man matchar så att de kommer i arbete och får komma till sin rätt, så att deras arbetsförmåga, i den mån den finns, verkligen tillvaratas. De får inte gömmas i statistiken och glömmas, som man har gjort under tidigare regeringar med annan färg.

Det handlar också om att stärka möjligheterna till sökaktivitet, matchning och kontroll. Där har vi bidragit med stora pengar – 100 miljoner 2026, 200 miljoner 2027 och ytterligare 300 miljoner 2028. Regeringen har också infört ett nytt statsbidrag från den 4 november 2025 för vuxna med funktionsnedsättning som studerar inom regional yrkesvux. Detta bidrag ges till kommuner och regioner för att finansiera personal som ger extra stöd till elever med funktionsnedsättning.

I budgetpropositionen för 2026 föreslås dessutom en förstärkning av det särskilda utbildningsstödet till folkhögskolor och ett nytt riktat bidrag för att underlätta utbildningen av denna målgrupp. För att möjligheterna till arbete ska förbättras har regeringen också tillsatt en utredning som bland annat har föreslagit att tillgången till skyddat arbete ska utökas. Betänkandet har sedan tidigare remitterats och bereds just nu i Regeringskansliet.

Utöver detta, herr talman, har Arbetsförmedlingen fått i uppdrag att genomföra informationsinsatser för att öka arbetsgivarnas information om det stöd som finns vid anställning av personer med funktionsnedsättning.

Alla dessa åtgärder har vi vidtagit just för att det är så viktigt att alla ska få komma till sin rätt, få tillhöra en gemenskap och få sitta runt ett fikabord och ha arbetskamrater, men också för att de i högre grad ska kunna stå på egna ben och få en förstärkt ekonomi.