Herr talman! Statsrådet har nu haft 14 minuters talartid, men jag har fortfarande inte hört henne säga ett enda ord om huruvida hon är nöjd med hur samverkan fungerar när Försäkringskassan dikterar villkoren. Jag tolkar svaret som att statsrådet inte är nöjd och därför inte vill kommentera detta.
Jag hoppas att statsrådet tar på sig sin del av styrningen och gör någonting åt det här. Lagstiftningen, som har lite drygt 20 år på nacken, är inte ändrad. Den fungerade alldeles utmärkt i många år fram till att Försäkringskassan gjorde en annan tolkning av exakt samma lagstiftning. Jag hoppas att man återgår till att möjliggöra effektiva och framgångsrika insatser, så att fler människor kan få stöd och hjälp, i stället för att avlöva Finsam.
En förbundschef som jag träffade nyligen sa: Det regeringen håller på med nu genom Försäkringskassan är en svältkur som kommer att göra att samordningsförbunden självdör om man inte ger dem förutsättningar att vara det som de borde vara.
Herr talman! Såvitt jag vet har ingen kunnat se några rättsliga utredningar från Försäkringskassan som visar varför man skulle göra en annan tolkning av lagstiftningen. Jag förväntar mig att statsrådet ser till att ta ett snack med generaldirektören eller ge ett uppdrag så att man möjliggör en annan tolkning av lagstiftningen. Så länge det inte finns några domar eller nya rättsliga utredningar kan jag inte se att en part ensidigt ska få förstöra en så viktig verksamhet som detta är för så många människor.
Jag avslutar med att fråga Anna Tenje om hon är nöjd med hur utfallet för samordningsförbunden har blivit under hennes fögderi.