Fru talman! Annika Hirvonen har helt rätt: Jag brinner för arbete och för att arbete ska löna sig, för jag utgår från individen. Varje människas vilja och förmåga att genom arbete skapa sig ett bra liv ska uppmuntras. Man hjälper också till med de gemensamma åtagandena genom att man betalar skatt. Genom rätt incitament och drivkrafter, som gör att en liten extra ansträngning kan ge resultat för en själv, får vi en bättre ekonomisk utveckling och ett rikare samhälle. Det är någonting som vi moderater alltid har stått bakom.
När det gäller rätt incitament och drivkrafter måste jag säga att Miljöpartiet har varit drivande i att ge människor fel incitament och fel förhoppningar. Människor har lockats hit till Sverige med löfte om bättre liv. Många har fått bättre liv, men inte alla.
Människor som nu inte får stanna eftersom de inte har dokumenten i ordning eller av någon annan anledning förlorar inte möjligheten att ansöka om arbetstillstånd igen från sina respektive hemländer.
Min talartid är slut. Jag återkommer i nästa replik.