Protokoll 2025/26:31 Onsdagen den 12 november

/ EU-politisk partiledardebatt
Anf. 12 Statsministern Ulf Kristersson (M)

Herr talman! Jag noterar en ny och farlig trend inom socialdemokratin. Så fort man får chansen talar man illa om Sverige internationellt. Det är både vårdslöst och felaktigt.

Den höga arbetslösheten beror i mycket hög grad på den väldigt stora asylinvandringen under de åtta år då Magdalena Andersson var med i regeringen.

Vår klimatpolitik har gjort att Sveriges utsläpp är bland de allra lägsta i hela Europa, men vi tänker inte offra svenska intressen för andra länder som är mindre ambitiösa.

Tillväxten råkade sjunka i Sverige 2014, inte bara beroende på den regering som då tillträdde. Nu ser vi små men viktiga tecken på att tillväxten ökar snabbare i Sverige än i andra länder. Techindustrin i Stockholm och Sverige är också den mest vitala i hela Europa.

När svenskar talar illa om Sverige utomlands värnar de inte svenska intressen.

(Applåder)