Protokoll 2025/26:30 Tisdagen den 11 november

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:22 om stöd till dokumentation och spårning av bortförda ukrainska barn
Anf. 25 Utrikesministern Maria Malmer Stenergard (M)

Herr talman! Jag det tänkte kort komma in på detta med det amerikanska biståndet, som naturligtvis har varit och är väldigt viktigt för Ukraina. Ett fortsatt amerikanskt engagemang är av central betydelse, jämte det stora ansvar som också Europa tar. Konsekvenserna av neddragningarna är stora. De berör både ukrainska institutioner och civilsamhället, och deras möjlighet att säkerställa effektivitet och ansvarsskyldighet och att upprätthålla demokratiska normer påverkas naturligtvis.

Samtidigt vet vi att ukrainska aktörer är innovativa och vana att hantera och anpassa sig efter föränderliga situationer. Med detta sagt måste Ukrainas partner vara beredda att ta ett större ansvar i syfte att stärka motståndskraft och återhämtning hos Ukraina.

Yale Humanitarian Research Lab är en av många aktörer som är aktiva i Ukraina och har drabbats av neddragningen. Man har åtminstone delvis kunnat kompensera för detta genom fundraising.

Jag vill återigen tacka för den här interpellationen. Det är få frågor som är så viktiga. De ukrainska barnens återvändande är inte förhandlingsbart. Det är en viktig del i en rättvis och hållbar fred och en oerhört prioriterad fråga för Sverige.

Som mamma kan man knappt föreställa sig hur det kan kännas för en ukrainsk mamma som har blivit berövad sitt barn. Tanken att barnet kanske inte ens kommer att känna igen en om man ens får möjlighet att återförenas är för smärtsam att ens tänka. Men det är vår skyldighet att göra allt vi kan för att minska lidandet.

Interpellationsdebatten var härmed avslutad.