Protokoll 2025/26:30 Tisdagen den 11 november

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:22 om stöd till dokumentation och spårning av bortförda ukrainska barn
Anf. 21 Utrikesministern Maria Malmer Stenergard (M)

Herr talman! Jag vill verkligen säga att jag uppskattar att Carina Ödebrink fortsätter att hålla denna viktiga fråga högt på dagordningen. Jag delar också Carina Ödebrinks uppfattning att Yale Humanitarian Research Lab spelar en viktig roll i att dokumentera och synliggöra Rysslands systematiska bortförande av ukrainska barn.

Deras senaste rapport visar hur Ryssland systematiskt upprättat ett nätverk av läger för deportation, indoktrinering och militarisering av ukrainska barn i strid mot folkrätten. Det finns exempel på hur ukrainska barn tvingas skaffa ryska pass, får utbildning enligt ryska läroplaner och förbjuds att tala sitt eget språk. Detta beskrivs i rapporten som en medveten strategi för att radera deras identitet och förhindra återförening med familj i Ukraina.

Att spåra och identifiera dessa barn är ett första steg mot återförande. Dokumentation är också avgörande för att säkerställa ansvarsutkrävande. I detta sammanhang vill jag tacka Carina Ödebrink för hennes bidrag inom OSSE och för rapporten om ryska bortföranden och deportationer av ukrainska barn.

Regeringen är medveten om de stora finansiella utmaningar som Yale Humanitarian Research Lab står inför. Enligt labbet självt kan man i nuläget fortsätta sitt arbete genom privata donationer. Det har inte heller inkommit någon ansökan om medel till UD.

När det gäller frågorna om arbetet på EU-nivå vill jag kort nämna att den EU-samordning som sker i Kiev och Bryssel och mellan medlemsstaternas huvudstäder är viktig. Vi välkomnar kommissionsordförande Ursula von der Leyens initiativ till ett högnivåmöte om de bortförda barnen. Det blir ett viktigt tillfälle att öka det politiska trycket och fördjupa samarbetet. Sverige ser naturligtvis positivt på detta och bidrar aktivt till ökad EU-samordning i frågan.

I det 19:e sanktionspaketet – som är det senaste men inte det sista, hoppas jag – listades ett antal individer som bidragit till att föra bort ukrainska barn. Därtill har EU nyligen enats om ett nytt listningskriterium som gör det möjligt att rikta sanktioner mot dem som är ansvariga för bortförande och indoktrinering av ukrainska barn. Detta är ett välkommet steg för att öka ansvarsutkrävandet.