Fru talman! Tack till statsrådet Bohlin för det inledande svaret! Vi står här i dag främst för att regeringen och statsrådet Bohlin, som är en del av den, har lämnat in ett diskussionsunderlag till EU som handlar om att utvidga och bygga en demokratisköld. Här är påverkanskampanjer definitivt en process och ett fenomen.
Låt mig inledningsvis, fru talman, säga att jag har tre tankar när jag lyssnar på Bohlins svar och tar del av det skriftliga underlaget inför debatten. Min första tanke är helt enkelt att allt det som regeringen har lämnat över till EU är ofullständigt och snudd på aningslöst.
Min andra tanke är: Hur har det gått för Sverige på sistone, om vi backar och tittar tillbaka några år? Jag läser just nu Tobias Billströms självbiografi, som ligger på nattduksbordet. Många tankar väcks när det gäller detta med demokratisköld och påverkanskampanjer. Det är en bra bok – jag är halvvägs.
Min tredje tanke är: Var är vi någonstans nu, fru talman, 311 dagar innan vallokalerna stänger? Och hur såg det ut förra året, när vi senast hade valrörelse i Sverige?
Låt mig backa bandet till hur det har sett ut de senaste åren. Då går jag tillbaka till Sveriges variga och såriga Natoprocess. Det var slående hur sverigedemokrater i allmänhet och ledande sverigedemokrater i synnerhet, som är en del av Bohlins regeringsunderlag, turades om att förstöra för Sverige. Detta är så allvarligt att det riskerat liv och hälsa. Det finns faktiskt, tror jag, svenskar som i den här processen indirekt har fått betala det yttersta priset när det har spridits skit, rent ut sagt, om Sverige och svenskar runt om i samhället.
Hur fungerar det här, då? Det jag egentligen är ute efter i den här frågan, som Bohlin helt har missat i sitt svar, är att det inte går att separera inrikes fenomen från utrikes påverkanskampanjer. Det är till och med så, vilket Bohlin helt missar, att inrikes problem och svårigheter lockar och föder utrikes påverkanskampanjer. Detta faller helt bort i det inledande svaret.
Svenska inrikes händelser, till exempel koranbränningar eller att ledande sverigedemokrater gör korkade uttalanden, fångas upp i exempelvis turkiska medier, som framställer Sverige som islamofobiskt och mycket annat icke smickrande. Proryska och ryska fenomen förstärker tråkigheterna – berättelserna om de dåliga sidorna av Sverige. De sprids runt om i världen med ljusets hastighet, för internet är ju helt gränslöst.
Kina hänger på. Kina stöder Ryssland. De är kompisar – precis som moderater och sverigedemokrater, för den delen. Det sprids till islamistiska nätverk, som sprider detta som ett virus runt om i världen. På det sättet har vi en svenskfödd påverkanskampanj som kommer från Sverige och tar sig flera varv runt jorden.