Protokoll 2025/26:26 Tisdagen den 4 november

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:29 om larmnumrets funktionalitet vid nedsläckning av 2G-nät
Anf. 95 Civilministern Erik Slottner (KD)

Herr talman! Vi fortsätter att följa frågan.

Jag insåg att Adrian Magnusson skulle haka på det där med att tro. Det var lite vagt, men jag vet inte om operatörerna kallar det just konsekvensanalyser. Det är lite som att kalla en spade en spade, och jag vet inte om det är exakt en konsekvensanalys de har gjort. Men jag vet att de är väldigt förberedda och står rustade för detta teknikskifte. Det har framkommit väldigt tydligt vid de möten vi har haft med operatörerna.

Sedan är ju Post- och telestyrelsen tillsynsmyndighet. Visst, man kan raljera och säga att vi hoppas på att PTS ska lösa detta, men de är ju statens tillsynsmyndighet på det här området. Det är självklart att vi använder oss av dem, och de gör det mycket bra.

PTS är en myndighet med väldigt gott renommé. Den ska dessutom gå ihop med Digg 2027, vilket jag tror kommer att skapa en ännu mer robust myndighet.

Om Socialdemokraterna verkligen hade velat göra en riskbedömning ett tag före teknikskiftet borde den förra regeringen ha fattat ett sådant beslut för att det skulle bli gediget gjort. Men det valde de att inte göra, så lite sent har syndaren vaknat, tycker jag.

Interpellationsdebatten var härmed avslutad.