Fru talman! Tack till justitieminister Gunnar Strömmer för en bra debatt! Den har varit väldigt informativ. Jag uppfattar att justitieministern har ett engagemang, även om jag anser att arbetet borde ha kunnat gå ännu fortare.
En del av problematiken var såklart känd sedan tidigare, och det gjordes saker även på den rödgröna regeringens tid. Men det är tydligt att problemet har blivit mycket större under den här mandatperioden. De åtgärder vi efterfrågar har funnits på plats i exempelvis Danmark sedan 2021–2022. Man hade kunnat titta på och implementera dem ganska mycket fortare.
Det finns redan i dag verktyg som polisen kan använda sig av. Justitieministern hänvisar till exempel till flygande inspektioner och kallelser till obligatoriska besiktningar. Men om polisen inte omedelbart kan föra en bil till besiktning är det ganska enkelt för ligisterna att montera av de modifieringar som är problemet.
Det finns mycket som behöver göras nu. Jag känner att regeringen hade kunnat jobba hårdare, men jag välkomnar de förändringar som är på väg. Jag uppfattar att vi har en likartad syn på vart vi vill, även om jag tror att ambitionsnivån är något högre på den här sidan. Men tack så jättemycket, Gunnar Strömmer!