Protokoll 2025/26:22 Tisdagen den 21 oktober

ärendedebatt / En lag om public service och riktlinjer för verksamheten 2026-2033
Anf. 46 Alexander Christiansson (SD)

Herr talman! Björn Wiechel är måhända ny i utskottet och har inte suttit med i kommittén, men hans anförande är antingen lögn eller visar på stor okunskap. Jag väljer att tro att det är det sistnämnda.

Låt mig reda ut några saker. Vad gäller frågan om bolagens möjligheter att publicera text kommer de inte att tas bort. Då vet Björn Wiechel att det inte är så. Bolagen får i dag enligt det gamla sändningstillståndet inte publicera hela program på externa kanaler eller i sociala medier. Det har vi behållit precis som det var tidigare, och det var något som Socialdemokraterna stod bakom i det förra sändningstillståndet. Denna skrämselpropaganda gentemot våra funkisgrupper är bara bedrövlig.

Björn Wiechel tillhör ett parti med ett socialistiskt idégods. Där är det klart att man vill ha saker på ett visst sätt. Man kanske drömmer sig tillbaka till 70-talet, då mer var statligt ägt och så vidare.

Med tanke på Björn Wiechels retorik här kan man nästan tro att allt som går emot Socialdemokraternas socialistiska idégods skulle vara ett hot mot demokratin. Det är befängt. Jag undrar om Björn Wiechel har läst betänkandet. Det finns ingenting i betänkandet som styrker den retorik som fördes fram i talarstolen. Det är bedrövligt.

Är det så att man är ett hot mot demokratin om man har andra idéer än Björn Wiechel och Socialdemokraterna?