Herr talman! Jag vill tacka sjukvårdsministern för debatten. Jag har framfört en del rätt starka argument angående varför det är helt orimligt att flyga hit palestinier från Gaza för att de ska få sjukvård i Sverige.
Av alla dessa argument är det just säkerhetsrisken som väger tyngst. Enligt mig är det just nu omöjligt att garantera att de som faktiskt kommer hit från Gaza inte är Hamasmedlemmar eller har någon association till Hamas. Så länge vi inte kan garantera detta borde det vara helt uteslutet att över huvud taget ta hit patienter från Gaza.
Det är dessutom helt oförsvarligt utifrån nuvarande läge inom den svenska sjukvården att ta hit palestinier från Gaza när vi har brist på vårdplatser, personalbrist, köer och annan överbelastning inom sjukvården. Man får först ta hand om sina egna innan man försöker hjälpa hela världen. Det tycker jag är en bra princip inom alla verksamheter. Sverige har dessutom redan gjort mycket. Genom bistånd har Sverige sett till att många palestinier från Gaza har fått vård i närområdet.
Jag hoppas att dessa argument räcker för att sjukvårdsministern ska utesluta det förslag som Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet drivit i några månader nu. Sverige behöver politiker som sätter det svenska folket i främsta rummet. Just nu är det uppenbart för hela landet att vi inte har den tillgång till sjukvård som vi behöver ha.