Protokoll 2025/26:156 Onsdagen den 12 augusti

ärendedebatt / Skärpta villkor för anhöriginvandring
Anf. 87 Ludvig Aspling (SD)

Herr talman! I sitt anförande ägnade Niels Paarup-Petersen det han kallar bebisutvisningar mycket uppmärksamhet. Det kommer enligt honom att bero på att försörjningskravet kommer att gälla även vid förlängning av uppehållstillstånd. Låt säga att du får ett uppehållstillstånd i Sverige och till exempel tar hit din fru och bor här med din fru i två år. Sedan ska hon söka igen, men om ni under den tiden fått ett barn till gör det att försörjningskravet blir högre, eftersom det indexeras uppåt per person. Det sammanfattar Niels så här: ”Får du ett extra barn måste du tjäna minst 10 000 kronor till.”

Jag är ganska säker på att Niels inte riktigt har fattat vad det står i propositionen. Det är helt okej. Han erkände i ett tidigare replikskifte att han inte riktigt har koll på det vi pratar om i dag. Jag vill bara rätta det till protokollet.

Niels! När man får ett försörjningskrav, även vid förlängning av tillstånd, räknas alltså hushållets inkomster in. Det är inte bara anknytningspersonens inkomster utan även hushållets inkomster som räknas.

Om vi använder schablonen som vi pratade om i ett tidigare anförande, en familj med två vuxna och två barn, ser vi att man måste ha en inkomst på ungefär 50 000 för att kunna ha anknytning och klara försörjningskravet i Sverige. Det räknas per hushåll. Det räcker alltså att båda föräldrarna har var sin inkomst på 25 000.

Det som ledamoten från Centerpartiet säger, att man måste öka inkomsten med 10 000 kronor, stämmer alltså inte. Det enda som krävs är att frun eller mannen som kommer hit också skaffar sig ett jobb innan man skaffar fler barn.

Att man ska skaffa en inkomst innan man utökar sin familj tycker jag inte är konstigt. De flesta svenskar tänker på det sättet. Ska vi skaffa fler barn måste vi se till att vi har tillräckliga resurser för att täcka familjen.

Handen på hjärtat här, Niels – du hade inte riktigt koll på det här, eller?