Fru talman! Tack för möjligheten att får diskutera viktiga rättssäkerhetsfrågor i dag!
Den svenska demokratiska rättsstaten står stark. Det finns goda skäl att stärka till exempel rätten till domstolsprövning. Det är därför vi har satt igång en sådan utredning.
Det stora problemet i dag i Sverige vad gäller rätten till domstolsprövning är att väldigt många beslut som borde vara föremål för domstolsprövning inte blir det. Det människor slåss för är rätten att komma till en domstol och att inte få sina fall avgjorda av för all del icke-jurister runt om i landet, utan faktiskt få en rättssäker prövning i domstol i ärenden som verkligen berör den enskilde.
Jag är väldigt glad att vi flyttar fram positionerna. Det är ett riktigt rättssäkerhetsproblem, till skillnad från en hel del av det som Elsa Widding har lyft fram i den här debatten.
Interpellationsdebatten var härmed avslutad.