Protokoll 2025/26:155 Tisdagen den 11 augusti

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:560 om förtroende för jakttider
Anf. 197 Landsbygdsministern Peter Kullgren (KD)

Fru talman! Den här interpellationen handlar om jakttider, så jag håller mig till det.

Isak From vet vad vi, och jag, har kommunicerat tidigare. Ambitionen är att tillsätta en ny – motsvarande – renmarksutredning före valet. Den ambitionen kvarstår; jag hoppas att vi ska kunna göra det.

Det är viktigt att komma ihåg att jakttider inte beslutas politiskt dag för dag, utan det finns vissa ledtider så att det hinner sätta sig. Jag tycker att vi har en bra ordning med jakttidsprocesserna. Vi har en ordnad form.

Nu är vi precis i beredningsläge. Det slutgiltiga förslaget från Naturvårdsverket, med alla synpunkter, kom ganska tätt inpå sommaren. Självklart har vi gått igenom synpunkterna. Med tanke på att ledamoten refererade till olika debatter utanför den här kammaren borde han ha sett vad de flesta partier säger och tycker om exempelvis jakten på älgkalv, som har diskuterats mycket. Här finns bred enighet och samsyn. Det har i alla fall lyfts fram många farhågor kring den biten.

Från regeringens sida har vi med oss alla synpunkter från naturintressen, jaktintressen, skogsägarintressen och lantbrukarintressen i arbetet för att kunna fatta ett så välgrundat beslut som möjligt som så många som möjligt kan stå bakom.

Vi skulle jättegärna se en fennoskandisk vargförvaltning. Vi betraktar stammen i Sverige, Norge och Finland som en enda stam. Vi har också gett myndigheterna i uppdrag att titta på om det är möjligt – de har fått i uppdrag att inleda den typen av dialoger.

Självklart har jag nämnt detta. Norge har bytt ut de ministrar som har ansvar för mina frågor ganska många gånger, så jag kommer faktiskt inte ihåg om jag har tagit upp den här frågan med den senaste ministern. Jag vet dock med säkerhet att jag gjorde det med tidigare ministrar. Samma sak gäller för den finska sidan. Det finns ett intresse, men de inledande diskussionerna i en sådan här fråga behöver ske på teknisk nivå – på tjänstemannanivå.

Norge är ju inte ett EU-land, vilket gör att det blir en särskild diskussion. Det är en aspekt som vi behöver ta hänsyn till, men vargen struntar ju i om Norge är med i EU eller inte. Den norska vargen anser sig tillhöra samma stam som den svenska.

Målsättningen är att vi ska få till detta och att vi ska kunna ha ett MVP på 100 som nivå i Sverige.