Fru talman! Här har vi den här sedvanliga svartmålningen av Sverige som pågår gång på gång. Man får naturligtvis tycka illa om Sverige, men det är farligt att ledande socialdemokrater systematiskt pratar illa om Sverige inför andra länder. Det skulle jag inte göra.
Låt oss vara seriösa en stund. Det är tvärtom så att svensk energipolitik och klimatpolitik prisas i Europa. Den svenska ekonomin prisas i Europa. Den svenska finansmarknadens förmåga prisas i Europa. Svensk säkerhetspolitik prisas i Europa. Svensk försvarsindustri prisas i Europa. Jag vet därför inte varför det finns sådana ständiga behov av att tala illa om svenska framgångar i Europa.
Jag gör precis tvärtom. Jag talar väl om Sverige när jag träffar mina europeiska kollegor. Jag gör allt för att Sveriges röst, när vi tycker annorlunda än andra kollegor, ska bli så tung som möjligt. När Sverige, Tyskland, Nederländerna, Finland, Danmark och Belgien gör gemensam sak för att stoppa dem som vill använda EU:s budget som bankomat för sina egna ekonomier har vi en betydande styrka med oss.
Att länder tycker olika i budgetfrågor är ingenting nytt. Det är också därför jag sa: Vi har inte bråttom att lösa de här förhandlingarna, utan vi kommer att stå på oss för svenska skattebetalares intressen.