Protokoll 2025/26:145 Måndagen den 22 juni

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:506 om forskning och innovation för framtidens transportsystem
Anf. 3 Infrastruktur- och bostadsministern Andreas Carlson (KD)

Herr talman! Det är väldigt angeläget att få ut så mycket effekt som möjligt av de avsatta medlen för transportinfrastruktur.

När det gäller prioriteringen kan det vara lite svårt för den som lyssnar på en debatt att hålla isär siffrorna. Carina Ödebrink hänvisade mycket riktigt till Trafikverkets föreslagna nivå, och regeringen fattar beslut om att avsätta hela 4 miljarder till forskning inom det här anslaget.

Nuvarande nivå i den nationella planen är 5 miljarder kronor. Det är en prioritering. Det är en minskning. Men det vi också gör, herr talman, är att tydligare precisera vad pengarna ska gå till. Det är mycket pengar. De kommer att ge stor effekt.

Det som har varit den stora bristen under många år är att det har funnits mycket kunskap. Sverige har varit världsledande när det gäller att utveckla metoder för att underhålla till exempel järnväg, men det har inte fått genomslag i den svenska inrikespolitiken. Däremot har man kunnat använda kunskapen från Sverige i andra länder.

Det här ändrar vi på nu. Vi prioriterar och preciserar så att det blir fortsatt fokus på de ändamål som jag nämnde. En sådan precisering har inte funnits tidigare. Det har funnits och finns områden i Sverige som är väl beforskade och där man vet vad som behöver göras, men handlingskraften och genomförandeförmågan har saknats. Det är detta vi ändrar på nu när vi i Sverige får ut mer underhåll av järnvägen än någonsin.

Jag vill ge Carina Ödebrink rätt i att det är mycket viktigt att använda nya metoder och att använda data betydligt bättre. Det är också det som görs, inte enbart för att Trafikverket har ett anslag för forskning i den nationella planen utan för att vi nu har stärkt Trafikverkets uppdrag som beställare, som utförare och som upphandlare. Därmed har man kunnat korta tiden det tar att byta växlar från dygn till timmar.

Jag var själv i Kumlatrakten härförleden när företaget Vossloh invigde sin växelfabrik, som man har i samarbete med Trafikverket, och fick se innovationskraften som finns där. Företaget samarbetar med många andra företag.

Jag fick information om att man i anläggningen kommer att sätta i bultar som är uppkopplade med en liten sensor i bulten som kommer att ge en signal om vägen rör sig mer än 0,00 millimeter – jag kommer inte ihåg exakt, herr talman, men den kommer att ge signal vid väldigt små rörelser som är omöjliga att upptäcka med blotta ögat tack vare att man använder ny teknik i anläggningen som gör att man kan sätta in insatser mycket tidigare.

Detta kommer att ske framöver tack vare att vi nu samarbetar med det privata näringslivet och har tydliga kontrakt som prioriterar innovation och forskning. Vi preciserar också tydligare även i det här anslaget att det som främjar ökad effektivitet, produktivitet och optimerad resursanvändning är det som ska prioriteras vid fördelning av de 4 miljarderna.

När det gäller trafiksäkerhetsarbetet görs det också stora investeringar i näringslivet i Sverige. Jag var hos Autoliv för några veckor sedan. Man investerar nu i en ny anläggning där liv kommer att räddas inte bara i Sverige utan också globalt.

Nyckeln i det fortsatta arbetet är alltså tätt och nära samarbete mellan staten och myndigheterna och universiteten, akademin, och näringslivet. Här ser framtiden ljus ut. Problemen är många, men vi har ett gemensamt arbete med god hastighet och god riktning.