Protokoll 2025/26:143 Onsdagen den 17 juni

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:424 om flyglinjen Torsby/Hagfors-Arlanda
Anf. 83 Mikael Dahlqvist (S)

Fru talman! Vi har varit här förut. Varje gång ett nytt trafikavtal ska omförhandlas har Trafikverket i olika omgångar föreslagit att flyget ska avvecklas. Man har hänvisat till resandeunderlag och kostnader. Men varje gång har kloka politiska beslut från regeringar och partier i denna kammare gjort att linjen varit kvar. Det är viktigt att komma ihåg.

Jag kan försäkra ministern om att i den här frågan har jag varit lika påstridig oavsett färg på regeringen. Jag har varit kommunstyrelsens ordförande i Hagfors kommun, där en av de berörda flygplatserna finns, och frågan har förföljt mig i 20 år. Jag funderar över varför Trafikverket ens orkar föreslå detta eftersom verket varje gång har fått nobben från regeringen. Det spelar ingen roll vilken färg det har varit på regeringen. Det har varit både vi som har styrt och ni som har styrt, och det är jag oerhört tacksam för.

Däremot är jag lite förbryllad över Trafikverkets argumentation den här gången. När man läser deras förslag till att avveckla flyglinjen lyser det igenom att man behöver mer pengar till myndigheten. De faktiska siffrorna när det gäller resande är fantastiska. Jag flyger själv varje vecka med linjen, och jag ser utvecklingen.

Planen är små med bara 12 platser, och det är ofta fullt. Tyvärr finns ingen statistik på hur många som försöker boka plats och det är fullt. Det är ett svart hål.

Det som är fascinerande med flygplatsen är att där är många konsulter och företagsmän, bland annat till Uddeholm, Värmlands största privata företag inom stålindustrin. Men det finns också fina företag i Torsby och norra Värmland.

Jag ser även en annan resandetyp, framför allt arbetspendlare med spetskompetens, och de åker till Norrland. Det är bergsingenjörer och lokförare på Malmbanan, och flera jobbar i LKAB-gruvan. Om inte flygplatsen hade funnits hade man antingen fått flytta, vilket är svårt om man har familj och barn, eller så hade man fått söka sig till andra platser. Och vi vet ju vilket besvär det är att rekrytera arbetskraft i norra Värmland.

Jag välkomnar att regeringen ger statligt stöd till drift. Jag vet hur svårt det är för en liten kommun på 10 000–12 000 invånare att finansiera en flygplats. Både Hagfors och Torsby kommuner har gjort det enbart för att säkra näringslivets behov. Det här är en viktig fråga.

Låt mig ta upp lite kuriosa, fru talman. När frågan kom upp igen blev jag både glad och bekymrad. Det ringer gamla 80-åriga tanter till mig och säger: ”Mikael! Du måste se till att flyget blir kvar.” Samtidigt vet jag att dessa tanter inte flyger alls, men det är en symbolisk fråga. Tyvärr har staten övergivit den delen av Sverige. Det här är sista utposten för att känna sig sedd. Oavsett vilket parti vi företräder får vi inte underskatta den symboliska effekten. Den är oerhört viktig.

Andreas Carlson har svarat tydligt vad han tycker i frågan. Jag hoppas att han kommer att bevaka frågan med samma engagemang som när det gäller riksväg 62.