Protokoll 2025/26:143 Onsdagen den 17 juni

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:500 om framtiden för Köpings sjukhus och andra utpekade nedläggningshotade sjukhus
Anf. 142 Sjukvårdsministern Elisabet Lann (KD)

Herr talman! Återigen glider debatten över i regionpolitik, och jag beklagar det. Jag kommer inte att kommentera specifika funktioner och frågor i Västmanland – även om jag förstår att det fyller en funktion för att skapa content i den egna valkretsen. Jag bjuder på det.

När det gäller hur regeringen ställer sig till att säkra akutsjukvård är denna regering faktiskt den enda regering på väldigt länge som har tagit initiativ till att erbjuda regionerna möjlighet att få betalt för att säkra att de kan upprätthålla akutvårdsplatser, traumavård och andra funktioner som behövs i händelse av kris, katastrof och ytterst krig. Det handlar exempelvis om att kunna skala upp verksamheten för att hantera en masskadehändelse. Regeringen har alltså verkligen visat att vi är beredda att ta ansvar för att säkra att det finns ett vårdutbud som stärker totalförsvaret, motståndskraften och möjligheten att upprätthålla vård i hela landet.

Men ledamotens parti är inte berett att låta staten ta ett större ansvar för vården så att vårdutbudet finns kvar. Sverige har haft flera vågor av nedläggningar av akutsjukhus, och i dag har Sverige för få akutvårdsplatser. Det är också anledningen till att regeringen har gett Socialstyrelsen detta uppdrag.

Det tydliga svaret på frågan är att till skillnad från tidigare regeringar har den här regeringen tagit ansvar.

Interpellationsdebatten var härmed avslutad.