Fru talman! Jag uppfattar inte att det här är en fråga som rör mitt ansvarsområde. Man försöker med skohorn att få allting att handla om civilt försvar.
Civilt försvar handlar om att förbereda Sverige så att landet kan hantera konsekvenserna av krig; det är den dimensionerande uppgiften för det civila försvaret i Sverige. En av anledningarna till att vi tog över ett civilt försvar som var på noll var att Socialdemokraterna inte hade ägnat den här uppgiften en tanke under åtta år i regeringsställning. Anslagen för det civila försvaret var i botten – de hade under de föregående åtta åren varit noll.
Nu går anslagen från 2,7 miljarder till nästan 20 miljarder per år för att förbereda Sverige för den dimensionerande uppgiften: att klara av ett väpnat angrepp.
(Applåder)