Fru talman! Äntligen har vi efter årtionden brutit trenden med ett minskat antal kor i Sverige! Förra året ökade antalet kor med 5 000.
Med tanke på att livsmedelsberedskapen måste öka är det viktigt att regeringen och landsbygdsministern har agerat för att öka svensk livsmedelsproduktion.
Det är också en viktig signal att vi nu inte längre betraktar våra bönder som miljöbovar utan som miljöhjältar. När andra länder i vår närhet talar om att de vill minska antalet kor och ha färre bönder säger vi i Sverige precis tvärtom. Det är riktigt bra.
Men med kriser i vår omvärld är läget mycket bekymmersamt, med höga kostnader för diesel, konstgödsel och andra insatsvaror. Därför är det positivt att regeringen skjuter till 1,6 miljarder kronor i krisstöd till svenska bönder. Min fråga är: Vad mer, utöver krisstödet, arbetar regeringen med för att öka lönsamheten för svenska jordbrukare?