Protokoll 2025/26:132 Torsdagen den 4 juni

ärendedebatt / Vindkraft i kommuner
Anf. 136 Jesper Skalberg Karlsson (M)

Herr talman! Det är tvivelsutan så att kärnkraftsreaktorer och vindkraftverk fungerar på olika sätt och har olika logiker. Har man fem kärnkraftverk som inte riktigt räcker till kan man bygga en sjätte reaktor. Därmed har man ökat produktionen med ungefär 20 procent.

Vindkraften har inte samma logik. Om man har fem verk och det inte blåser spelar det ingen roll om man bygger ett sjätte verk; det blåser fortfarande inte. Det är två olika komponenter i energisystemet.

Moderaternas energipolitiska linje är inte som Miljöpartiets. Vi tycker inte att man ska bygga vindkraftsparker överallt, var som helst och till vilket pris som helst. Vi har sett i förslag från Miljöpartiet att det ska byggas i inloppet till Berga, på Musköbasen och på en hel del platser som är olämpliga.

Vår linje beträffande vindkraft är att man ska bygga den där elnätet klarar av det, där efterfrågan finns och där den lokala acceptansen finns. I dag kan vi lösa ett av problemen, den lokala acceptansen, men var elnätet är redo styrs av fysikens lagar, inte av oss politiker. Vi får fokusera på det vi kan göra, så får andra göra vad de kan göra.

(Applåder)