Protokoll 2025/26:125 Tisdagen den 26 maj

ärendedebatt / Undantag från krav enligt art- och habitatdirektivet vid vattenkraftens omprövning
Anf. 37 Lars Beckman (M)

Fru talman! Det gick ju inte att undgå att höra svaret: att ni socialdemokrater tänker förhandla.

Precis som någon sa tidigare tycker även jag att propositionen är ett steg i rätt riktning, men vi måste göra mer. Anledningen till att vi har hamnat i den här situationen och att vi nu måste lägga fram den här propositionen är att ni socialdemokrater tillät Miljöpartiet att bestämma över de här frågorna. Det uttrycktes väldigt tydligt av Miljöpartiets ledamot här.

Det kan också bero på att Miljöpartiet inte är något landsbygdsparti. Man värnar inte livsmiljön i Värmland – eller i Gävleborg, för den delen – och man värnar inte elproduktionen.

Det är väldigt olyckligt att Socialdemokraterna tillät Miljöpartiet att överimplementera den lagstiftning som fanns. Det handlar naturligtvis om de vattenkraftsägare som finns över hela Sverige och som bland annat Björn Tidland refererade till, men det handlar också om livsmiljön för alla de människor som berörs av utrivning av dammar. Det handlar om barnens badplats i Bergby och om barnens badplats i Åmot – som jag kommer att berätta om i mitt anförande.

Jag noterar att Socialdemokraterna säger att man kan förhandla om allt med alla, och man sätter inte ned båda fötterna i den här frågan och garanterar att hålla Miljöpartiet borta från politiskt inflytande. Det borde man, men jag noterar att ledamoten inte delar min uppfattning om det.