Protokoll 2025/26:124 Måndagen den 25 maj

ärendedebatt / Aktivitetskrav för mottagare av försörjningsstöd
Anf. 39 Caroline Högström (M)

Fru talman! Stort tack, ledamoten Seye Larsen, för frågan och möjligheten att få utveckla vårt resonemang i de här frågorna!

Ledamoten har helt rätt i att den moderatledda regeringen har ett högt reformtempo, särskilt på det förebyggande området. Den nya socialtjänstlagen är en enorm reform som förhoppningsvis gör stor skillnad runt om i landet. Det gäller även kopplingen till aktivitetskravet.

Jag tror att vi gör alla de människor som år efter år sitter fast i ett utanförskap en enorm otjänst genom att säga att vi måste steppa ned takten och stanna upp. De behöver tvärtom den här reformtakten, och de behöver reformer som siktar på att ta dem närmare arbetsmarknaden.

Det kommer en del pengar från statens sida i budgeten för 2026. Egentligen redan när Tidöavtalet skrevs i min hemstad Västerås aviserades faktiskt att ett aktivitetskrav var på gång att läggas fram.

Jag tror snarare att vi måste titta på de människor som år ut och år in är fast i bidragsberoende. Det är för dem vi gör det här, och det är dem vi måste ha i främsta rummet.