Fru talman! Regeringen har nu sagt att man ska hitta lösningar för de tonårsutvisade ungdomarna – för dem som inte har fått lagakraftvunna beslut och nu också kanske för dem som har fått det. Jag hoppas att detta är sant och att det blir så.
På grund av långa handläggningstider för den här gruppen har en del av dem nu hunnit bli 21, 22 eller 23 år gamla. Det betyder att många inte täcks av det förslag som läggs fram i utredningen. Min första fråga är därför om den grupp som är över 21 kommer att inkluderas i regeringens lösning.
Många av dem som redan har utvisats vill ju gärna komma tillbaka. Jag har hört både statsministern och migrationsministern säga att det bara är för dem att söka om att få komma tillbaka. Men de som har utvisats har alla ansökt på andra skäl tidigare, och det gör att de har svårare att få komma tillbaka för exempelvis utbildning. Om de har anknytning till Sverige räknas det också negativt om de söker. De får alltså nej.
Jag frågar inte om ni kommer att lösa detta, men jag vill fråga ministern: Lovar du att ta med till regeringens arbete att man ska kolla på dessa två lösningar, så att dessa ungdomar får en chans att komma tillbaka och inte utvisas?