Protokoll 2025/26:122 Torsdagen den 21 maj

ärendedebatt / Offentlighetsprincipen med lättnadsregler för enskilda mindre huvudmän i skolväsendet
Anf. 8 Niklas Sigvardsson (S)

Herr talman! Joar Forssell uppehöll sig kring lättnadsreglerna och storleken på skolor, men det är också intressant att se att delar av lättnadsreglerna handlar om vilka handlingar man ska kunna dela ut på plats och liknande. Det är en inskränkning av offentlighetsprincipen jämfört med i kommunala skolor med tanke på hur lättnadsreglerna ser ut.

Om vi tittar principiellt på just offentlighetsprincipen är en av kärnfrågorna, vilket Joar Forssell också var inne på, att det är principiellt viktigt att offentligt finansierad verksamhet också omfattas av offentlighetsprincipen. I en väldigt stor del kommer vi fortfarande inte riktigt att kunna veta hur mycket som är affärshemligheter och driftshemligheter med den lagstiftning som ändå finns på plats och den som vi kommer att rösta om nästa vecka i den här kammaren. Det är fortfarande väldigt otydligt vad som kommer att kunna klassas som affärshemlighet i en bolagskoncern.

Det är det som är hela principen: Ska marknadens och aktiebolagens logik finnas i skolan? Vi socialdemokrater tycker inte det. I debatten brukar Liberalerna inte heller ha den synen på det här.

Skolan är till för våra barn och elever för att de ska lära sig så mycket som möjligt och så att vi får en likvärdig skola. Därför anser vi att marknadens logik inte kan vara drivande. Den här lagstiftningen, som Joar Forssell är väldigt nöjd med, kommer tyvärr inte att hjälpa, utan det kommer fortfarande att finnas väldigt mycket som vi inte kommer att kunna se. Vi kommer inte att kunna se hur bolagen jobbar med sina olika typer av kalkylmodeller, med marknadsföring och med allt som har med det att göra. Enligt propositionen är detta inte upptaget i dessa delar. Det som upptas är väldigt snävt och specifikt.

Hur ser Liberalerna och Joar Forssell på att väldigt mycket av den offentligt finansierade, aktiebolagsdrivna skolan fortfarande kommer att vara affärshemligheter?