Protokoll 2025/26:120 Tisdagen den 19 maj

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2025/26:467 om nedläggning av Skatteverkets kontor i Vetlanda
Anf. 15 Sofia Amloh (S)

Herr talman! Jag fick inte svar från statsrådet på om det finns fler kontor i listan över nedläggningar. Det borde vara information som statsrådet innehar.

Jag förstår det man säger om att statsråd inte kan bestämma om det ska finnas ett kontor i Vetlanda eller om det ska ligga i någon annan ort. Men den starka viljeinriktningen som manifesteras i svaret behöver också manifesteras i handling.

Vill man ha statlig närvaro behöver man också politiskt tydligt tala om att det ska finnas utlokaliserade kontor. Det finns en påverkansgrad här. Om vi tittar på hur många huvudkontor som ligger i Solna ser vi att de är fler än de som ligger i Göteborg eller i Malmö.

Om myndigheten kommer tillbaka till statsrådet och säger att man inte tänker ha några lokala kontor över huvud taget och att Skatteverket bara ska finnas i Stockholm, tänker statsrådet inte agera då? Har statsrådet ingen uppfattning om vilken statlig närvaro man ska ha i hela landet, om man nu vill att hela landet ska leva?

Min fråga kvarstår. Finns det fler kontor som ska läggas ned? Är detta en början på någonting som vi kommer att se från regeringen?