Protokoll 2025/26:116 Onsdagen den 6 maj

ärendedebatt / Nya verktyg för stärkt konkurrens i privat och offentlig verksamhet
Anf. 56 Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Fru talman! Vi börjar i den här ändan då: Varför föreslår man en ny lagstiftning om det finns lagstiftning redan i dag? Det är mycket märkligt. Om systemet fungerar och det finns lagstiftning i dag är det mycket märkligt att Sverigedemokraterna stöttar regeringens proposition och ändrar lagen. Det är en ganska stor förändring.

Sverigedemokraterna brukar säga att de inte sitter i regering, men nu diskuterar vi en proposition som Sverigedemokraterna stöttar, fru talman. Jag antar därför att Sverigedemokraterna till fullo stöttar regeringens ståndpunkt i den här frågan.

När det gäller det här med myndigheterna och domstolarna är det ju i dag Patent- och marknadsdomstolen som bestämmer. I den lagändring som föreslås är Konkurrensverket den tillämpande myndighet som också får ett utökat mandat. Det Angelica Lundberg menar – att vi kommer att ha ett förfarande i domstolarna – kommer bara att bygga på om kommunerna har kapacitet att överklaga detta. Det man glömmer bort att nämna, och som Angelica Lundberg inte har nämnt över huvud taget, är nämligen den marknadsstörningsavgift på 20 miljoner kronor som också föreslås.

När man sitter i Sveriges riksdag och fattar stora beslut om kärnkraft som kommer att kosta hur mycket som helst förstår jag att 20 miljoner inte framstår som så mycket, men för en liten kommun är det otroligt mycket pengar, och det påverkar kommunbudgeten direkt.

Jag vidhåller min fråga: Kan Sverigedemokraterna garantera för svenska folket att det inte kommer att innebära högre kostnader för kommuninvånare när exempelvis avfallsbolag inte längre kan verka inom den konkurrensutsatta marknaden? Kan man garantera att det här inte kommer att leda till att svenska folket får dyrare taxor och högre skatter?