Herr ålderspresident! Ledamöter! I dag debatterar vi ett lagförslag som syftar till att ge bättre kontroll över vem som äger en fastighet och att hindra att reglerna kringgås när hyresrätter ombildas till bostadsrätter. Vi stöder regeringens förslag. Men det som vi har kritik mot är det som inte finns med i regeringens lagförslag. I utredningen Vem äger fastigheten, som det här lagförslaget utgår från, fanns ett förslag till hyresförvärvslag med. Men det har regeringen valt att inte gå vidare med.
Herr ålderspresident! Jag besökte i går Hyresgästföreningen i Järva, eftersom de ville lyssna till vår bostadspolitik. De frågade mig om just hyresförvärvslagen, för att oseriösa aktörer inte ska kunna lägga händerna på en hyresfastighet. De undrade om det förslaget kommer att komma till riksdagen och beslutas om.
Det är inte konstigt att de frågade; de vet vad de pratar om. I Rinkeby har hyresfastigheter köpts billigt, renoverats så att hyrorna har skjutit i höjden för att sedan säljas till stora vinster. Ni har kanske hört talas om kungen av Rinkeby, som gjorde 1 miljard i vinst 2016.
I dag kan vem som helst ta över fastighetsägaransvaret för en flerfamiljsfastighet utan att det görs någon prövning. Tidigare fanns det en lagstiftning på det området, en lag om förvärv av hyresfastigheter, men den togs bort av en tidigare borgerlig regering 2010.
Nu finns alltså ett färskt utredningsförslag om att återinföra en ny, moderniserad hyresförvärvslag som är anpassad till dagens förhållanden. Men det struntar regeringen i. Man väljer att se bort från detta.
Vi vet att det i dag är mycket svårt att komma åt oseriösa fastighetsägare. Boende vittnar om fastighetsägare som lämnar hyresgäster i fastigheter som är närmast under förfall. Utredningen om skärpta kontroller vid fastighetsförvärv har föreslagit åtgärder för att skärpa kontrollen vid överlåtelser av fastigheter. Syftet är att skydda hyresgäster mot oseriösa överlåtelser av hyresfastigheter och hindra att den svenska fastighetsmarknaden utnyttjas för brottslighet.
Utredningen har föreslagit hur en modern och effektiv förhandsprövning av förvärv av hyresfastigheter kan utformas. Vi anser, i likhet med utredningen, att det ska införas en hyresförvärvslag som är anpassad till nuvarande förhållanden. Fastighetsförsäljningar kan i dag ske genom till exempel överlåtelser av aktier eller andelar där förvärvaren får ett bestämmande inflytande över bolaget eller föreningen som äger fastigheten.
Fastighetsförsäljningar som sker ska anmälas till kommunen, som inom 25 arbetsdagar ska godkänna förvärvet eller lämna ärendet vidare till hyresnämnden för prövning. Det helt övervägande antalet förvärv av fastigheter kommer att få ett mycket snabbt klartecken, och prövningen kan riktas mot de förvärv där det finns goda skäl att göra en närmare kontroll.
Hyresnämnden ska se på om förvärvaren har förutsättningar och avsikt att förvalta fastigheten på ett godtagbart sätt. De ska se på om den föreslagna förvaltaren har gjort sig skyldig till misskötsel tidigare eller anses vara olämplig att inneha fastigheten och kunna påverka människors liv på ett negativt sätt. Det kan till exempel handla om personliga eller ekonomiska förhållanden eller kopplingar till organiserad brottslighet.
Hyresnämnden ska kunna hämta uppgifter från andra statliga myndigheter, som polisen och Skatteverket, och sedan besluta om att antingen ge tillstånd till förvärvet eller avslå ansökan. Om hyresnämnden avslår en ansökan blir förvärvet av fastigheten ogiltigt.
Herr ålderspresident! Vi i Miljöpartiet anser att regeringen ska återkomma med ett lagförslag som är baserat på utredningens ursprungliga förslag men som också tar in relevanta synpunkter från remissvaren. Flera remissinstanser lyfter till exempel oklarheten om hur förvärv genom aktieöverlåtelser ska omfattas av regleringen, eftersom sådana fastighetsaffärer inte genererar ett lagfartsärende. Det behöver tydliggöras hur detta ska hanteras i praktiken. Precis som Boverket anser vi att det behövs en uppföljning av effekter och tillämpning utifrån syftet att hindra oseriösa överlåtelser av hyresfastigheter samtidigt som regleringen inte drabbar seriösa förvärvare negativt.
Herr ålderspresident! Tidöregeringen vill ge bostadsrättsföreningar tydligare möjligheter att neka medlemskap i föreningen om det finns brottslighet i historiken. Men att hela fastigheter kan överlåtas och hamna i händerna på organiserad brottslighet blundar samma regering inför. Återigen sviker Tidöregeringen hyresgästerna. Mitt svar till Hyresgästföreningen i Rinkeby blev tyvärr: Nej, inte den här mandatperioden – Tidöregeringen bryr sig inte om detta. Men mandatperioden är snart slut. Det är dags för en ny regering som gör verklighet av den här hyresförvärvslagen.
Vi i Miljöpartiet anser att alla har rätt till en trygg bostad, oavsett om de bor i villa, bostadsrätt eller hyresrätt. Med det yrkar jag bifall till reservation 2.