Herr talman! Det tappar ju inte hela sin funktion eftersom det inte tappar funktionen för dem som inte har försörjningsstöd, till att börja med. Det är ju ett lite märkligt argument. Det är en väldigt stor grupp som jobbar och har inkomst från lön men som inte klarar sig på lönen. De behöver det här tillägget i bostadsbidraget för att priserna har ökat så mycket.
Herr talman! Det är också så att inflationstakten visserligen har sjunkit, men priserna har fortfarande inte gått tillbaka. Framför allt har matpriserna inte gått tillbaka. Jag skulle faktiskt inte vilja se ledamoten gå ut till dessa familjer och förklara för dem att de inte längre behöver sitt bostadstillägg eftersom inflationstakten nu är nere på 2–3 procent. Jag tror inte att detta skulle tas emot väl.
Tvärtom tror jag att det i stället skulle vara oerhört viktigt med ett samtal utifrån att man faktiskt förstår precis hur svårt människor har det i Sverige i dag och att detta även – och i väldigt stor utsträckning – drabbar människor som har heltidsarbete men som faktiskt inte klarar sig på sin lön.
Jag vill än en gång rikta en uppmaning till regeringen. Jag kan också tipsa om att man har ett ganska starkt verktyg att förhandla med om man sitter i regeringen. Det är nämligen möjligt att lämna en regering som faller om man inte sitter kvar i den. Det är ett fantastiskt bra påtryckningsverktyg när man till exempel vill hjälpa familjer som inte kan sätta mat på bordet.