Protokoll 2024/25:94 Onsdagen den 2 april

ärendedebatt / Skatteförfarande, folkbokföring och tull
Anf. 51 Eric Westroth (SD)

Herr talman! I dag debatterar vi skatteutskottets betänkande 12, som berör skatteförfarande, folkbokföring och tull.

Sverige är, som vi alla vet, ett land med en omfattande och välutbyggd välfärdssektor som är beroende av vilka skatter vi betalar, hur höga skatterna är och på vilket sätt skatterna betalas in till det allmänna.

Skattekvoten, alltså det totala skattetrycket i Sverige, är fortfarande hög i ett internationellt perspektiv, även om den är på väg ned. Det är av central betydelse att alla medborgare i Sverige känner tillit till det svenska skattesystemet. Det behöver därför upplevas som legitimt, rättvist, förutsägbart, långsiktigt och transparent.

Ett sätt att stärka transparensen i skattesystemet är att öka kunskapen hos medborgarna om vilka skatter som betalas in. Detta kan enkelt göras genom att man på lönebeskedet visar inte bara vilka skatter man som löntagare själv betalar utan även de skatter och avgifter som belastar arbetsgivaren. Även i deklarationen och på skattebeskedet borde samtliga inbetalda skatter kunna illustreras på ett pedagogiskt bättre sätt, vid sidan om de sedvanliga specifikationerna.

Skattesystemet behöver dessutom ha en väl sammanhängande struktur med ett regelverk som upplevs vara motiverande. Det måste sålunda alltid löna sig att jobba, utbilda sig och höja sin lön men också att ta risker. Och med risker menar jag inte att satsa allt på rött vid roulettbordet eller att lägga stora delar av sin inkomst på att köpa lotter – nej, det jag menar är att använda sin tid och sitt sparade kapital för att starta och driva företag som i förlängningen kanske kan växa och skapa nya arbetstillfällen och exportinkomster i Sverige. Det kan också hända att företagaren förlorar hela insatsen, både den satsade tiden och det satsade kapitalet.

Därför är det viktigt att det svenska skattesystemet löpande förbättras och förenklas, så att konkurrenskraften för svenska företag stärks men också så att skattesystemet inte hindrar utländska investeringar och satsningar i landet.

Herr talman! En annan viktig faktor för att ha ett legitimt skattesystem och en generös välfärdssektor är att välfärden och resurserna ska gå till de individer som har rätt till det. En viktig faktor när det gäller att tillse att så blir fallet är att ha ett folkbokföringssystem som präglas av ordning och reda.

Tyvärr har tidigare regeringars ovilja att ta itu med de problem och utmaningar som det svenska folkbokföringssystemet har haft skapat en underhållsskuld i systemet som Sverigedemokraterna tillsammans med regeringen nu intensifierar satsningarna för att komma till rätta med.

Skatteverket har fått utökade resurser att årligen uppdatera den nationella lägesbilden över befolkningen men också fler befogenheter att göra dataanalyser och på så sätt identifiera risker för fel i folkbokföringen.

Man kan sedan med sin utbyggda folkbokföringsverksamhet göra fysiska bosättningskontroller på de adresser där sannolikheten för felaktiga folkbokföringar är som störst.

Sverigedemokraterna har tillsammans med regeringen tillsatt en utredning för att se över hur biometri ska kunna användas i folkbokföringskontrollerna för att ytterligare stärka möjligheterna till en korrekt folkbokföring.

Även fenomenet med övertäckning i folkbokföringen har sannolikt varit större än vad som tidigare varit känt. Det handlar alltså om individer som är folkbokförda i Sverige men som egentligen ska anses vara varaktigt boende utomlands. Vi kommer väl alla ihåg det uppmärksammade fallet från 2019: Iraks tidigare försvarsminister var folkbokförd i Sverige och försörjd av välfärdssystemet samtidigt som han arbetade som minister hemma i Irak. Och i de bosättningskontroller som Skatteverket genomfört har just övertäckning varit ett av de vanligaste felen som konstaterats.

Herr talman! Tullen är en av våra viktigaste myndigheter när det kommer till att skydda Sverige från illegala varor och organiserad brottslighet. Under lång tid har dock tullen lidit av en alltmer minskad personalstyrka, vilket har försvårat arbetet med att stoppa inflödet av narkotika och vapen och annan smuggling.

Dessa varor utgör ett direkt hot mot vårt samhälle, vår säkerhet och våra unga. Därför tar nu regeringen och Sverigedemokraterna krafttag för att stärka tullen och ge den bättre förutsättningar att utföra sitt viktiga arbete. Regeringen har beslutat att genomföra en omfattande förstärkning av tullen på flera fronter.

Först och främst kommer antalet tulltjänstemän att öka, även om det tar tid att genomföra. Fler kontroller kommer att kunna genomföras vid våra gränser, på våra flygplatser och i våra hamnar. En större och alltmer närvarande tull med tillräckliga befogenheter är avgörande för att vi ska kunna minska inflödet av illegala varor och stärka vårt samhällsskydd.

Regeringen och Sverigedemokraterna har även lyssnat på många tulltjänstemän som efterlyst bättre säkerhet i sitt arbete. Det är oacceptabelt att de som står i frontlinjen mot organiserad brottslighet ska känna sig oskyddade och utsatta. Därför har Tullverket, på regeringens och Sverigedemokraternas uppmaning, påbörjat arbetet med att möjliggöra för uniformerad tullpersonal i yttre tjänst att bära vapen. Det är en åtgärd som inte bara stärker tullens kapacitet att hantera hotfulla situationer utan också ökar tryggheten för tulltjänstemännen själva.

Vi ser nu även över tullens befogenheter och arbetsmetoder för att modernisera och effektivisera kontrollarbetet. Med dagens avancerade smuggelsystem och internationella brottsnätverk krävs det att våra tullmyndigheter har de verktyg och resurser som behövs för att möta hoten på ett effektivt sätt.

Förutom att tullen ska ha en högre närvaro måste tullen ges bästa tekniska förutsättningar för att på ett effektivt sätt kunna kontrollera varuflödet. Det kan handla om enkla saker som tjänstehundar men även om såväl fasta som mobila fordonsskannrar, så att man kan skanna hela lastbilar i jakt på illegala varor.

Herr talman! Sverigedemokraterna och regeringen tar nu tag i problemet med utflödet av stöldgods ur Sverige.

Otaliga är de i Sverige som har fått sina garage och förråd tömda på saker, exempelvis motorsågar, gräsklippare och fyrhjulingar. Båtägare har sett sina båtar söndersågade – man har sågat sönder dem när man stulit utombordsmotorerna. Även bildelar, som airbagar och katalysatorer, är attraktiva för tjuvar då de lätt omsätts på svarta marknader i utlandet.

Dessa varor lämnar ofta landet, och risken för upptäckt har varit låg. Historiskt har endast 2 procent av Tullverkets kontrollresurser gått till kontroll av utgående gods.

Nu inför Sverigedemokraterna tillsammans med regeringen en ny brottsrubricering – utförselhäleri – som gör att tullen mer aktivt kan eftersöka stöldgods i den utgående trafiken.

Tillsammans visar dessa åtgärder att regeringen och Sverigedemokraterna tar tullens brottsbekämpning på största allvar. Tullens arbete är avgörande för vår inre säkerhet, och vi ska ge dem de resurser och befogenheter som de behöver för att utföra sitt uppdrag på bästa sätt. Det är en satsning för ett tryggare och starkare Sverige.

Herr talman! Jag står bakom samtliga Sverigedemokraternas reservationer, men för tids vinning vill jag yrka bifall endast till reservation 28 i betänkandet.

(Applåder)