Protokoll 2024/25:88 Fredagen den 21 mars

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:416 om Tvärförbindelse Södertörn
Anf. 72 Åsa Westlund (S)

Fru talman! Tack, statsrådet, för svaret! Jag har ställt interpellationen därför att jag vill understryka behovet av att få Tvärförbindelse Södertörn på plats. Den behövs för att få bättre säkerhet för trafikanter och boende längs de existerande vägarna och för att få ett bättre flöde av gods, människor och arbetspendlare i vår region. Den behövs för Södertörn och för dem som bor och verkar där, men den behövs också för hela Stockholmsregionen, för att minska vår sårbarhet och se till att trafikflödena fungerar bättre.

Vägen hade behövt byggas för länge sedan. Vi har baxat den ända hit, och det var klart för byggstart. Då valde regeringen att skjuta upp byggstarten, och i dag lämnar man inget besked om att vägen ska byggas. Det oroar mig.

Det är viktigt med kostnadskontroll. Om det bara handlar om det kan jag säga att jag är jättemycket för det och hoppas att man kommer att ha en tuff kostnadskontroll även framöver. Men om det i själva verket handlar om att ta första steget i att avbryta bygget är det ett stort misstag man gör. Det vore ett stort svek mot hela södra Stockholm, för vi behöver verkligen denna förbindelse.

Vi behöver denna tvärförbindelse också som region. Hela huvudstadsregionen behöver den för att få mer hållbara transportflöden, för att få en mer säker vägmiljö och för att vi ska slippa skicka lastbilar på uttjänta vägar fast vi befinner oss nära huvudstaden.

Jag hoppas som sagt att regeringen kommer att fatta beslut om byggstart så fort som möjligt, och jag hoppas att statsrådet använder sitt sista inlägg till att säga att han inget hellre önskar än att spaden sätts i marken för Tvärförbindelse Södertörn.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

(Applåder)