Protokoll 2024/25:88 Fredagen den 21 mars

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:411 om biståndsstrategin för Mellanöstern och Nordafrika
Anf. 103 Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fru talman! Det är en missuppfattning att pengarna till UNRWA skulle fasta på några bankkonton. Det stämmer inte. Jag träffade representanter för UNRWA i början av veckan, och de kunde bekräfta att pengarna når ut. Regeringen måste tänka om och återuppta det ovärderliga stödet till FN-organet UNRWA. Ingen annan organisation har mandat eller kapacitet att ersätta UNRWA. De är helt oumbärliga.

Återuppta också stödet till palestinska och israeliska rättighetsorganisationer som jobbar för fred, frihet, mänskliga rättigheter och demokrati! Och återuppta stödet till det viktiga Ekumeniska följeslagarprogrammet! Se till att revidera strategin, och skriv in att den israeliska ockupationen är det enskilt största hindret för fred, frihet, ökad demokrati och hållbar ekonomisk utveckling i Palestina!

Men för att få en lösning på den långvariga konflikten måste först och främst en permanent vapenvila komma till stånd. Dessutom måste ockupationen av Palestina upphöra, de illegala bosättningarna dras tillbaka och Israels aggression upphöra helt.

Det är uppenbart att det inte räcker med ord för att få Israels regering att lyssna. Omvärlden måste sätta press på Israel genom sanktioner. Här skulle Sverige kunna spela en viktig roll, om den politiska viljan fanns.