Herr talman! Jag har full respekt för de iranska frihetskämparna. Men om man skriver anonymt i en tidning finns det ytterst någon ansvarig utgivare. Ja, vi ska ha kvar meddelarskyddet, men vid publiceringar finns det alltid någon ansvarig för publiceringen. Det är inte det detta handlar om utan allt skräp där ute. Det är det digitala skräpet som ska bort, det som mer och mer går över styr.
Återigen: Jag förstår att digitaliseringsministern inte vill tala om Sverigedemokraterna. Det vill egentligen inte jag heller. Men de är så hårt förknippade med skräpet och den digitala samtalstonen.
Fem månader efter det att nyheten om trollfabrikerna kom lämnade Sverigedemokraterna in en kommittémotion om hur de vill ha det digitala samtalet på nätet. Det är lite provokativt, återigen, att de pekar ut en helt felaktig riktning för vad vill se. Jag hoppas och tror att digitaliseringsminister Slottner står bakom viljeyttringen att få bort detta, men vad skrev Sverigedemokraterna för fem månader sedan? De vill införa lagskydd för de anonyma kontona, står det i motion 2024/25:1449.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Det finns ganska många häpnadsväckande saker i den. Det jag nämnde kom från yrkande 2. Yrkande 8 går ut på att man inte ska få radera, moderera eller förfördela innehåll som publicerats på sociala medieplattformar utifrån politisk åsikt.
Det skulle vara hemskt att gå ut på avloppskanalen X i kväll, när vissa har fått i sig några groggar, ackompanjerat av trollfabriker. Det är hemskt där ute!