Fru talman! Tack, utrikesministern, för inlägget!
Varför talar jag om detta? Varför, fru talman, talar jag till exempel om en enskild kinesisk social medieplattform? Detta är ett läskigt sätt för en totalitär stat att styra en stor del av Sveriges befolknings beteende, tankar och känslor, få full insyn i tid och plats och även styra medieflödet.
Som jag sa i inledningen av mitt första anförande tror jag inte på den här strategin. Och jag tror inte heller på regeringens nuvarande arbete, där man staplar olika strategier på varandra. Jag vet att regeringen har levererat en allmän säkerhetsstrategi. Jag vet att regeringen även har levererat en strategi för försvarspolitik och rymden. Jag vet att den nationella cyberpolitiksstrategin är jätteförsenad; jag väntar också på den. Och på detta har vi den strategi jag och utrikesministern debatterar här i dag.
Vad är det jag är ute efter? Jag har lusläst den här strategin. Enligt 1 kap. 6 § i regeringsformen är det, fru talman, regeringen som styr riket. Regeringen har utmärkta sätt att illustrera och utstråla normer, värderingar och ståndpunkter. I min värld, fru talman, är en strategi en riktlinje, en väg framåt och en viljeyttring.
Den strategi vi nu debatterar skulle kunna vara jättebra, men den är impregnerad av viktiga och för mig väldigt vackra värdeord och skrivningar om digitaliseringen och kopplingen till vår demokrati och vår fria åsiktsbildning. Det handlar om skydd för demokratirörelser och skydd mot otillbörlig informationspåverkan. På sidan 10 nämns privata företag som har ett ökande inflytande på säkerhet och demokratins mekanismer. På samma sida nämns de som utgör en säkerhetsrisk, i synnerhet i relation till auktoritära stater. Allt det vi debatterar nämns här. Jag skulle kunna fylla på med mer; det är som sagt 23 sidor.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Vi har tyvärr även ett inhemskt problem. World Wide Web är per definition internationellt; det finns inga nationsgränser. Sverigedemokraterna blev under valrörelsen i fjol avslöjade med byxorna neddragna till knävecken. De har drivit en egen liten trollfabrik. Man kan tycka att det är okej, vilket jag tycker är helt vansinnigt och demokratiskt förkastligt. Men problemet kopplat till mitt arbete i försvarsutskottet och direkt till utrikesministerns vardag är att Sverigedemokraternas fejkkonton och trollfabriker har spridit – lyssna noga! – ryska narrativ. Då har vi ett inhemskt säkerhetsproblem, som på dessa 23 sidor absolut skulle ha kunnat beröras.
Därför vill jag ha lite mer stringens om man ska leverera strategier av denna typ, i kombination med andra strategier. Den här regeringen driver generellt en cyberstrategi som är väldigt spretig. Nu är vi nog uppe i sju ministrar, inklusive utrikesministern, som har någon typ av ansvar för cyberpolitiken. Jag tror att det är ett resultat av detta att vi nu är uppe i den femte eller sjätte strategin.
Jag skulle kunna säga så här: många strategier, många olika ministrar och väldigt många oklarheter.