Protokoll 2024/25:8 Fredagen den 20 september

interpellationsdebatt / Svar på interpellationerna 2023/24:776 och 777 om Sveriges ambassadör mot människohandel
Anf. 33 Linnéa Wickman (S)

Fru talman! Jag vill börja med att tacka utrikesministern för debatten. I och med den här debatten har vi äntligen lyckats driva fram ett besked från regeringen om framtiden för den globala ambassadören mot människohandel, och jag vet att det är många som har väntat på det beskedet och som välkomnar det.

Under debatten har jag också lyft en avgörande fråga, och det är varför det har tagit regeringen sju månader att återbesätta rollen som Sveriges globala ambassadör mot människohandel, detta trots att vi står i en tid där människohandeln särskilt för sexuella ändamål växer i Europa och globalt. Jag vill ändå hävda att regeringen har varit passiv och tyst och bidragit till att Sveriges röst inte har hörts lika tydligt i internationella organ i och med att rollen har stått tom.

Regeringen har som sagt äntligen bekräftat att rollen nu kommer att återbesättas. Jag vill fortfarande lyfta att jag tycker att det är bekymmersamt att det har tagit så lång tid och att man inte har lugnat alla dem som har varit oroade och som har engagerat sig i frågan och runt om i världen står upp för kvinnors rättigheter i de allra svåraste miljöerna.

Avslutningsvis hoppas jag, fru talman, att det inte ska ta ytterligare sju månader att få en ny person på plats i rollen som global ambassadör. Vi har inte råd med mer senfärdighet. Rollen förtjänar att bli permanent, och resurserna behöver utökas för att säkerställa ett fortsatt starkt svenskt engagemang mot exploatering av och övergrepp på människor som den grova organiserade brottsligheten står för.