Protokoll 2024/25:77 Onsdagen den 26 februari

ärendedebatt / Arbetskraftsinvandring
Anf. 184 Nima Gholam Ali Pour (SD)

Herr talman! Man ska inte tro allt man läser. Man ska faktiskt dubbelkolla. Riksdagens utredningstjänst finns också tillgänglig, så att man inte enbart behöver läsa näringslivets tidningar.

I december 2022 skrev ledamoten Jonny Cato en debattartikel i Svenska Dagbladet. Där hävdade han att det höjda lönekravet skulle leda till att den högkvalificerade arbetskraftsinvandringen till Sverige skulle minska. Ledamoten Cato har skrivit flera artiklar och gjort flera uttalanden där han påstått att hela branscher skulle kollapsa på grund av det höjda lönekravet. Men en rapport från Migrationsverket som publicerades ett år efter att det höjda lönekravet trädde i kraft visar att ledamoten Cato hade fel.

Den högkvalificerade arbetskraftsinvandringen till Sverige fortsätter. Arbetskraftsinvandringen till lantbruk, skogsbruk och fiske är på samma nivå som tidigare. Andelen avslagsbeslut för sjuksköterskor och undersköterskor har faktiskt minskat.

Den drastiska minskningen av arbetskraftsinvandringen till Sverige har skett bland lågkvalificerad arbetskraft inom städbranschen och restaurangbranschen samt bland vårdare och personliga assistenter. Det är uppenbart att ledamoten Cato och Centerpartiet hade fel om precis allting.

Sverige har en hög arbetslöshet, och vi behöver se till att de som befinner sig utanför arbetsmarknaden kan få det där första jobbet. Men Centerpartiet vill gå i rakt motsatt riktning. De vill avskaffa lönekravet, vilket skulle mångdubbla arbetskraftsinvandringen och göra det ännu svårare för många svenskar att få in en fot på arbetsmarknaden.

Hur kan Centerpartiet fortfarande påstå att de har rätt när all fakta visar på motsatsen? Kan vi verkligen lita på Centerpartiets bedömningar när de har haft fel om precis allting?