Protokoll 2024/25:76 Tisdagen den 25 februari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:380 om sjukskrivnas möjligheter att återgå i arbete
Anf. 45 Jessica Rodén (S)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Herr talman! Statsrådet beskriver väl de utmaningar vi står inför: att sjukskrivna behöver rätt insatser i tid, att arbetsgivarna har ett ansvar och att Försäkringskassan ska följa upp rehabilitering och samverka bättre. Jag håller med om allt detta, men det är just därför regeringens svar är så otillräckligt.

Det spelar ju ingen roll hur många gånger vi säger att sjukskrivna behöver stöd för att återgå i arbete om stödet inte finns där i verkligheten. Det spelar ingen roll att arbetsgivare enligt lag ska upprätta rehabiliteringsplaner om ingen följer upp att det verkligen görs. Och det spelar ingen roll att Försäkringskassan får nya uppdrag om myndigheten fortfarande saknar resurser att fullfölja dem.

Herr talman! När sjukskrivna människor bollas runt mellan myndigheter, när samordningen mellan vården, Försäkringskassan och arbetsgivarna inte fungerar och när rehabiliteringsinsatser uteblir är det inte individen som brister utan systemet.

Vi måste se hela bilden. Vi kan inte rehabilitera oss ur dåliga arbetsvillkor. Om människor blir sjuka av sitt jobb måste vi också förändra villkoren på arbetsmarknaden.

Vi vet att stress, hög arbetsbelastning och brist på inflytande på arbetsplatsen är de största riskfaktorerna för sjukskrivning. Vi vet också att bristande arbetsmiljö skapar både fler sjukskrivningar och längre sjukskrivningsperioder. Varför kommer det då inga stora satsningar på arbetsmiljöarbetet?

Vi socialdemokrater vill se starkare arbetsmiljölagstiftning, tydligare ansvar för arbetsgivarna att förebygga ohälsa och även en sjukförsäkring som verkligen ger människor möjlighet att rehabilitera sig och komma tillbaka.

När kommer initiativen och förslagen från regeringen?