Protokoll 2024/25:75 Fredagen den 21 februari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:374 om vänskapskorruption
Anf. 62 Patrik Björck (S)

Fru talman! Tack, justitieministern, för svaret!

Jag skrev den här interpellationen med tanke på att det har varit en lång diskussion kring det här med korruption och så vidare. Regeringen tillsatte en utredning om utökat tjänsteansvar 2018, och då kom man fram till att det inte behövdes några lagändringar. Sedan, 2022, tillsatte den socialdemokratiska regeringen en ny utredning som skulle titta på korruption och påverkan. Den utredningen lades ned av Gunnar Strömmer, och utredaren undrade om regeringen lade ned utredningen för att man inte ville ta del av de effekter som marknadsintressen och privatisering av offentlig verksamhet har haft på förekomsten av påverkan och korruption. Det ingår i den fundering jag hade som låg bakom min interpellation.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Regeringen har nu valt att starta en ny utredning. En särskild utredare ska se över korruption och tjänstefel. I utredningsdirektivet kan man läsa följande: ”I Sverige finns inte någon vedertagen definition av korruption. Korruption kan emellertid sägas innebära att någon utnyttjar sin ställning för att uppnå otillbörlig vinning för sig själv eller andra.”

Det föranledde mig att ställa frågor, bland annat om regeringen tänker se över hur vänskapskorruption kan bekämpas vid utnämningar och rekryteringar och om man i så fall kunde tänka sig att ge ett tilläggsdirektiv till den nämnda pågående utredningen att beakta vänskapskorruption.

När jag nu tagit del av justitieministerns svar tycker jag mig inte ha fått något svar på mina frågor. Jag har fått ett resonemang från ministern om korruptionsproblematiken, och den kan vi delvis vara överens om. Jag tycker kanske att det i justitieministerns perspektiv läggs mycket tyngd vid tjänstefelsansvar och att det är riktat mot enskilda tjänstemän. Jag hör ingenting om den fråga jag lyfter upp som handlar om marknadisering och vilka ekonomiska intressen som därigenom kommer in och hur det påverkar samhällets beredskap mot korruption. Jag tycker alltså att det finns en liten obalans.

Jag har läst det skriftliga svaret flera gånger och lyssnat nu här i kammaren, men jag tycker inte att det någonstans nämns en åtgärd mot vänskapskorruption, mer än i inledningen där det refereras till min interpellation. Därför kvarstår frågorna om det, fru talman. Tänker regeringen se över hur vänskapskorruption kan bekämpas vid utnämningar och rekryteringar? Kan man tänka sig ett tilläggsdirektiv? Jag vill gärna ha ett svar på det.

Det närmaste svar jag får är formuleringen ”att bekämpa korruption – i alla dess former – är en central fråga”. Det är gott så. Det kan jag skriva under på. Men nu pekade jag på en specifik fråga, och jag tror att allmänheten – väljarna – är väldigt intresserad eftersom det finns många aktuella diskussioner om sådana problem. Jag deltog alldeles nyss i en debatt här i kammaren med statsministern om en tjänstetillsättning i Regeringskansliet, där vänskapskorruption möjligen varit aktuellt. Det var en del av alla de problem som drabbade den nationella säkerheten.

Det är därför viktigt att man inte viftar bort denna del. Justitieministern hänvisar till att det finns ett brett uppdrag, men jag skulle ändå vilja få svar på om justitieministern har någon ambition att ta tag i ett aktuellt problem, specifikt vänskapskorruption.

Jag har förslag på en definition av korruption, som jag kan ge justitieministern sedan, eftersom det inte finns någon i dag.