Herr talman! Tack, Malte Tängmark Roos, för frågan!
Nu är vi i ett skede då vi kommer att tillsätta en utredning som ska se över hela det konsulära regelverket. Jag menar att det inte är tillräckligt förutsägbart i dag. Svenska medborgare vet inte alltid vad som gäller eftersom lagstiftningen inte är tillräckligt tydlig.
Till detta har vi det faktum att det efter tsunamin skapades en katastroflagstiftning. Den har aldrig någonsin tillämpats. I det här sammanhanget vill vi också se över denna, för att se om kraven är alltför hårt ställda för att den ska kunna tillämpas.
Det handlar också om att få in en rimlighetsbedömning i detta. Är det rimligt, om det har varit starkast möjliga reseavrådan från UD under flera års tid, att man åker till platsen och ändå kan få fullt konsulärt stöd? Det är det kanske inte. Är det rimligt, om man har dubbelt medborgarskap och åker till det andra landet som man också har medborgarskap i, att man ska ha samma konsulära stöd? Jag vet inte, men jag tycker att det är rimligt att en utredare tittar på detta.